Akcenta top

Ranní zprávy 28.04.2022

Ranní zprávy 28.04.2022
CZ2022_04_28

Klíčové události

  • Německo: Spotřebitelská důvěra podle agentury Gfk na květen poklesla na -26,5 z dubnových -15,7 bodu.
  • USA: Obchodní bilance skončila v březnu schodkem ve výši 125,32 mld. dolarů. Rozjednané prodeje nemovitostí v březnu poklesly o 1,2 % m/m o 8,2 % r/r.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Obchodování koruny vůči euru se včera odehrávalo především nad hladinou 24,50 CZK/EUR. Domácí makroekonomický kalendář byl včera prázdný a koruna především vstřebávala informace ohledně zastavení dodávek cen zemního plynu do Polska a Bulharska. Vzhledem k tomu, že během května bude chtít Rusko platby v rublech za plyn i od dalších zemí, tak možnost zastavení dodávek ruského plynu do ČR začíná nabývat reálnější obrysy. Pokud by k tomuto scénáři skutečně došlo a nejednalo by se jen o dočasné přerušení dodávek (celá situace je o to složitější, protože plyn pro tuzemský trh zajištují především německé velkoobchodní firmy), tak by se pravděpodobnost hospodářské recese výrazně zvýšila a dále směrem nahoru by bylo nutné přepsat i letošní spotřebitelskou inflaci (odhad pro letošní inflaci nyní mezi 12 – 13 %). Před blížícím se zasedáním ČNB (5/5) tak nelze vyloučit, že koruna začne kvůli plynové hrozbě oslabovat.
  • USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna včera prudce oslabila, když kopírovala vývoj na eurodolaru a v závěru odpoledne se nacházela na hladině 23,30 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým se obchodovalo na horní straně hladiny 5,20 CZK/PLN.
  • EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se včera vůči euru maďarský forint pohyboval v rozmezí 377 – 380 HUF/EUR. Forintu nepomohlo, že Evropská komise formálně zahájila s Maďarskem řízení kvůli porušování principů právního státu. Polský zlotý se pohyboval v širším okolí hladiny 4,70 PLN/EUR.
  • EURUSD: Na hlavním měnovém páru pokračoval ve středu výprodej eura a poprvé od dubna 2017 se obchodovalo pod hladinou 1,06 USD/EUR a ke konci odpoledne těsně nad 1,05. Za prudkým oslabováním eura v posledních dnech stojí kombinace faktorů – rychlé přeceňování na eurodolaru kvůli sázkám na agresivní utahování měnové politiky v USA (Fed zasedá již v příštím týdnu); obavy, že Evropská centrální banka (ECB) nebude vůči inflaci postupovat dostatečně razantně; zvyšující se pravděpodobnost výrazného hospodářského zpomalení či recese v eurozóně i v USA; nově i nejistota kolem dodávek plynu z Ruska (negativní dopad především na německou ekonomiku a středoevropské země). Do pesimistického výhledu včera zapadl i další pokles spotřebitelské důvěry v Německu, která je na historickém minimu. Vzhledem k tomu, že se euro vůči dolaru propadlo na 5leté minimum, tak se může oslabování eura v nejbližších dnech zpomalit. Zároveň však platí, že druhá polovina tohoto týdne je bohatá na nové ekonomické statistiky z obou stran Atlantiku a rozhodně nelze vyloučit, že se euro propadne ještě níže (magnetem je hladina 1,035 USD/EUR z prosince 2016).

Očekávaná data a události

  • Eurozóna: Index ekonomického sentimentu (duben)
  • Německo: Index spotřebitelských cen (duben) – předběžný odhad
  • USA: Hrubý domácí produkt (1. čtvrtletí) – předběžný odhad, Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (do 23/4)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností