Akcenta top

Ranní zprávy 28.06.2021

Ranní zprávy 28.06.2021
CZ2021_06_28

Klíčové události

  • Eurozóna: Růst peněžní zásoby M3 v květnu mírně zpomalil na 8,4 % r/r.
  • Německo: Spotřebitelská důvěra podle agentury GfK v červenci roste na -0,3 b. (z revidovaných -6,9 b. v červnu)
  • USA: Jádrový deflátor výdajů na osobní spotřebu v květnu vzrostl o 0,5 % m/m a o 3,4 % r/r. Spotřebitelská důvěra podle Michiganské univerzity v červnu dle finálních dat vzrostla na 85,5 b.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Koruně se v závěru týdne nepodařilo na měnovém páru s eurem umazat čtvrteční ztráty, kdy oslabila k hladině 25,45 CZK/EUR. V pátek pak v oslabujícím trendu pokračovala a zamířila do okolí úrovně 25,50 CZK/EUR.
  • USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru sice česká měna nejprve umazala část čtvrtečních ztrát a obchodování se opět přesunulo pod hranici 21,30 CZK/USD, později se jí však přestalo dařit a zakončila na hladině 21,33 CZK/USD. Ztráty si koruna připsala také vůči polskému zlotému, kde se již v dopoledních hodinách obchodovalo v blízkosti hladiny 5,65 CZK/PLN.
  • EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint zprvu v pátek směřoval k hladině 352,5 HUF/EUR a dále tak oslabil, později však tyto ztráty umazal a obchodování probíhalo stejně jako v závěru čtvrtečního odpoledne na hladině 351 HUF/EUR. Polský zlotý naopak na měnovém páru s eurem mírně posílil, když zamířil do okolí hladiny 4,51 PLN/EUR.
  • EURUSD: Na hlavním měnovém páru se odpoledne dařilo společné evropské měně, která posílila do okolí hladiny 1,197 USD/EUR. Později však v jejím případě převládl oslabující trend a obchodování se přesunulo na úroveň 1,195 USD/EUR. Příjemně v závěru týdne překvapily předběžné červencové statistiky spotřebitelské důvěry v Německu. Dle agentury Gfk důvěra spotřebitelů roste na -0,3 b. a překonává tak tržní očekávání (-4,0 b.). Zároveň se nachází na nejvyšších hodnotách od loňského srpna. Ochota spotřebitelů utrácet se sice zvýšila pouze mírně, jejich optimismus, co se týče očekávaného vývoje ekonomiky vystoupal na nejvyšší hodnotu za posledních deset let. Je však třeba podotknout, že i přes značné rozvolnění pandemických opatření je stále řada odvětví (a zejména sektor služeb) značně omezena. Důvěra amerických spotřebitelů dle Michiganské univerzity byla sice dle finálních dat v červnu mírně revidována směrem dolů, stále se však nachází na nejvyšších hodnotách od propuknutí pandemie.

Očekávaná data a události

  • Německo: Index cen dovozu (květen)
  • USA: Index výrobní aktivity v okolí Dallasu (červen), Projevy členů Fedu: Williams, Quarles
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností