Německo: Hodnota indexu podnikatelského klimatu od institutu Ifo v lednu vzrostla na 110,6 bodu, když došlo ke zvýšení jak ve složce hodnocení současné situace, tak ve složce hodnotící očekávání.
USA: Prodeje novostaveb v prosinci poklesly o 7,0 % m/m na 414 tis. Index výrobní aktivity z okolí Dallasu v lednu vzrostl na 3,8 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
Na začátku nového týdne koruna vůči euru mírně ztratila. Během pondělního dopoledne nejprve oslabila nad hladinu 27,50 CZK/EUR. Krátce po poledni a následně i v odpoledních hodinách sice dokázala své ztráty smazat, ale v závěru odpoledne začala opětovně ztrácet. Celkově lze pondělní obchodování označit jako klidné bez výraznějších výkyvů. Podobný vývoj lze očekávat i během dnešního dne, k čemuž by měla dopomoci absence domácích ekonomických dat.
Na měnovém páru s americkým dolarem si koruna během pondělí připsala mírné ztráty a v závěru odpoledne se nacházela v blízkosti úrovně 20,10 CZK/USD. Vůči polskému zlotému sice koruna během dopoledních hodin posílila až k úrovni 6,50 CZK/PLN, avšak své dopolední zisky v odpoledních hodinách odevzdala a den završila v blízkosti hladiny 6,55 CZK/PLN.
Ze zbylých středoevropských měn polský zlotý během pondělního dopoledne oslabil až k hladině 4,23 PLN/EUR. Během odpoledne však větší část ztrát smazal a odpoledne završil těsně nad úrovní 4,20. Maďarský forint rovněž ztrácel a obchodovalo se převážně v okolí úrovně 306 HUF/EUR.
Na hlavním měnovém páru sice euro po lepším německém indexu Ifo zamířilo nad hladinu 1,37 USD/EUR, avšak ve zbytku dne se obchodovalo pod touto hladinou. O relativně klidný průběh obchodování se postaral téměř prázdný ekonomický kalendář a rovněž skutečnost, že hlavní událost týdne nás teprve čeká – dvoudenní zasedání Fedu začíná právě dnes.
Očekávaná data a události
USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (prosinec), Index cen nemovitostí Case-Shiller (listopad), Spotřebitelská důvěra (leden), Index výrobní aktivity z okolí Richmondu (leden)