Akcenta top

Ranní zprávy 28.1.2016

Ranní zprávy 28.1.2016
CZ2016-01-28

Klíčové události

  • Německo: GfK index spotřebitelské nálady v únoru stagnoval na 9,4 b. 
  • USA: Prodeje nových domů v prosinci +10,8 % m/m na 544 tisíc. Žádosti o hypotéku (MBA) v týdnu končícím 22. ledna vzrostly o 8,8 %.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: K vývoji koruny vůči euru nadále nelze napsat nic nového. Kurz se obchoduje v těsné blízkosti hranice 27 CZK/EUR a v dohledné době se zřejmě nerýsuje žádný faktor, který by měl potenciál korunu výrazněji oslabit. Posílení koruny ze současných hodnot je vzhledem k intervenčnímu režimu ČNB v podstatě vyloučené. 
  • USDCZK & PLNCZK: Koruna na měnovém páru s americkým dolarem nejdříve posílila a během odpoledne se dostala k hladině 24,75 CZK/USD. Následně však na trhu došlo ke korekci a kurz se vrátil na původní hodnoty z rána k 24,85 CZK/USD. Domácí měně se včera vůči zlotému dařilo a částečně umazala ztráty z úterý. Kolem 17. hodiny se pohybovala na úrovni 6,033 CZK/PLN. 
  • EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny včera ztrácely. Forint se v průběhu dne podíval k hranici 314 HUF/EUR a obchodní seanci uzavřel v blízkosti hladiny 313,3 HUF/EUR. Zlotý na tom nebyl o moc lépe. V pozdních odpoledních hodinách se kurz kotoval u úrovně 4,478 PLN/EUR. 
  • EURUSD: Na hlavním měnovém páru se po poledni začalo dařit euru, které posílilo k 1,091 USD/EUR, ale do konce evropské obchodní seance o veškeré zisky přišlo. Kolem 17. hodiny se eurodolar kotoval na 1,087 USD/EUR. Co se týče ekonomických dat, tak výsledek spotřebitelského GfK indexu se do vývoje kurzu nepromítl. Prodeje nových domů ve Spojených státech sice zaznamenaly silný nárůst, nicméně s eurodolarem zahýbaly pouze střídmě. Investoři datům nevěnovali příliš pozornosti, jelikož vyčkávali na závěr zasedání americké centrální banky (Fedu), které se uskutečnilo ve večerních hodinách našeho času. Fed podle očekávání ponechal úrokové sazby beze změny a uvedl, že bedlivě sleduje dění v globální ekonomice a na finančních trzích. Oznámil také, že nevylučuje, že by se sazbami již při příštím březnovém jednání mohl opět pohnout směrem nahoru. Nicméně vzhledem k nejisté ekonomické a finanční situaci, která ve světě momentálně panuje, je pravděpodobnost tohoto kroku relativně malá.

Očekávaná data a události

  • Maďarsko: Míra nezaměstnanosti (prosinec)
  • Německo: Index spotřebitelských cen (leden), Ceny dováženého zboží (prosinec)
  • Eurozóna: Spotřebitelská důvěra (leden), Ekonomický sentiment (leden)
  • USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (prosinec), Rozjednané prodeje domů (prosinec)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností