Německo:Index dovozních cen v říjnu klesl o 0,1 % m/m a o 3,5 % r/r (v souladu s očekáváním).
Polsko:Míra nezaměstnanosti v říjnu mírně klesla na 5,0 % (z 5,1 %).
USA:Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v říjnu vzrostly o 0,6 % m/m (po předchozím poklesu o 1,4 %). Hrubý domácí produkt ve 3. čtvrtletí vzrostl o 2,1 % k/k. Počet nových týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 23. listopadu klesl na 213 tis. Rozjednané prodeje nemovitostí v říjnu klesly o 1,7 % m/m. Jádrový deflátor výdajů na osobní spotřebu v říjnu vzrostl o 1,6 % r/r. Béžová kniha americké centrální banky (Fed): Americká ekonomika i nadále mírně roste, výhledy do budoucna zatím zůstávají pozitivní.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Obchodování české koruny vůči euru ve středu nejprve probíhalo v okolí hladiny 25,51 CZK/EUR, v závěru odpoledne se však koruně přestalo dařit a mírně oslabovala k hranici 25,54 CZK/EUR. Guvernér České národní banky (ČNB) Jiří Rusnok uvedl, že v tuto chvíli nevidí důvod, aby změnil svůj postoj k domácí měnové politice preferující stabilitu sazeb. Nebrání se však debatě o mírných úpravách této politiky. Zároveň předpokládá, že nadcházející prosincové jednání ČNB se povede v podobném duchu jako v listopadu.
USDCZK & PLNCZK: Na měnovém páru s americkým dolarem se včera české koruně opět příliš nedařilo. V dopoledních hodinách probíhalo obchodování mírně nad hladinou 23,17 CZK/USD, v závěru odpoledne zamířila až do blízkosti hranice 23,22 CZK/USD. Vůči polskému zlotému koruna včera odpoledne mírně oslabila k 5,93 CZK/PLN a umazala tak část zisků z předešlých dní.
EURHUF & EURPLN: Maďarskému forintu se ve středu vůči euru znovu nedařilo, oslaboval dále nad hladinu 336 HUF/EUR (na svá historická minima). Polský zlotý na měnovém páru s eurem dopoledne mírně oslaboval nad hladinu 4,31 PLN/EUR, později však část těchto ztrát umazal a přiblížil se opět do okolí 4,30 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se včera více dařilo americkému dolaru, který posiloval až mírně pod hladinu 1,100 USD/EUR. Jeho ziskům pomohly zejména středeční výsledky z americké ekonomiky, které příjemně překvapily. Hrubý domácí produkt USA za 3. čtvrtletí byl revidován na 2,1 % z předchozího odhadu 1,9 %, optimistická jsou rovněž data o počtu objednávek zboží dlouhodobé spotřeby za říjen, které po předešlém 1,4% poklesu nečekaně vzrostly o 0,6 % m/m. Dnešek přinese zajímavá data o spotřebitelské inflaci v Německu a ekonomické důvěře v eurozóně.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Peněžní nabídka M3 (říjen), Index spotřebitelské důvěry (listopad)