• Eurozóna: Peněžní nabídka vyjádřená měnovým agregátem M3 v lednu vzrostla o 4,9 % r/r. Index ekonomické důvěry v únoru vzrostla na hodnotu 108,0 z lednových 107,9 bodu.
• USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v lednu vzrostly o 1,8 % m/m, avšak po očištění o dopravní prostředky objednávky poklesly o 0,2 % m/m. Chystané prodeje domů v lednu poklesly o 2,8 % m/m a vzrostly o 2,7 % r/r. Index průmyslové aktivity z okolí Dallasu v únoru vzrostl na 24,5 bodu.
• EURCZK: Z pohledu nových ekonomických dat bylo pondělí zcela nezajímavé a to samé lze říci o vývoji na měnovém páru EURCZK, kde obchodování i nadále probíhalo těsně nad intervenční hranicí 27 CZK/EUR. Zajímavější bude na domácí statistiky dnešek, když Český statistický úřad zveřejní vývoj cen mezi výrobci. V závěru loňského roku definitivně skončilo období klesajících cen v průmyslu a v lednu bychom se tak mohli s ohledem na dražší energie dočkat meziročního růstu cen.
• USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna v pondělí souhrnně posílila o zhruba 10 haléřů, když se v závěru odpoledne pohybovala hlouběji pod hladinou 25,50 CZK/USD. Koruně k ziskům pomohla horší data z USA - primárně slabší objednávky zboží dlouhodobé spotřeby. Vůči polskému zlotému se koruna v pondělí pohybovala pod hladinou 6,30 CZK/PLN.
• EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se maďarský forint vůči euru pohyboval kolem hladiny 308 HUF/EUR a polský zlotý v blízkosti hladiny 4,31 PLN/EUR. Dnes zasedá Maďarská centrální banka, když toto zasedání by se mělo obejít bez jakýchkoliv překvapení.
• EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro vůči americkému dolaru posílilo a obchodování se ve druhé polovině odpoledne přehouplo přes úroveň 1,06 USD/EUR. Euru k ziskům pomohla slabší data z USA, především pokles objednávek zboží dlouhodobé spotřeby očištěný o dopravní prostředky. Dnešní odpoledne bude velmi bohaté na ekonomická data z USA – viz. očekávaná data a události. V noci z úterý na středu bude stát za pozornost vystoupení prezidenta D. Trumpa v americkém Kongresu. Očekává se, že D. Trump představí detaily daňové reformy, jejíž stěžejní body nastínil zkraje února. Základem reformy by mělo být výrazné snížení korporátních daní, což by mohlo být výsledně impulsem nejen pro další posílení amerických akcií, ale i americké měny.
• ČR: Indexy cen výrobců (leden)
• Polsko: Hrubý domácí produkt – zpřesněný odhad (4. čtvrtletí)
• USA: Hrubý domácí produkt – zpřesněný odhad (4. čtvrtletí), Obchodní bilance (leden), Index cen nemovitostí S&P/Case-Shiller (prosinec), Spotřebitelská důvěra (únor), Projev D. Trumpa v Kongresu – představení daňové reformy