Eurozóna:Index ekonomické důvěry v únoru mírně poklesl na 114,1 bodu z lednových 114,9 bodu. Peněžní zásoba M3 v lednu vzrostla v souladu s odhady o 4,6 % r/r.
Německo: Růst spotřebitelských cen v únoru zpomalil na 1,4 % r/r z lednových 1,6 % r/r.
USA: Podle šéfa Fedu J. Powella se bude Fed držet postupného tempa zvyšování úrokových sazeb. Obchodní bilance v lednu skončila schodkem ve výši 74,4 mld. dolarů. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v lednu poklesly o 3,7 % m/m. Index cen nemovitostí S&P/Case-Shiller v prosinci zrychlil na 6,27 % r/r. Spotřebitelská důvěra v únoru vzrostla na 130,8 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Další ztráty si v úterý připsala koruna vůči euru a obchodování se přesunulo lehce nad hladinu 25,40 CZK/EUR. Včera přitom nebyla zveřejněna žádná významnější data z domácí ekonomiky. V úterý však vůči euru oslabovaly i další středoevropské měny a pravděpodobně zafungovala i korelace s eurodolarem (posílení dolaru vůči euru – oslabení koruny vůči euru).
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna v úterý oslabila těsně pod hladinu 20,80 CZK/USD do blízkosti svých únorových minim, když kopírovala vývoj na eurodolaru. Na měnovém páru s polským zlotým se obchodování přesunulo těsně pod hladinu 6,10 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint vůči euru v úterý oslabil nad hladinu 314 HUF/EUR (více jak dvouměsíční minimum). Ze zasedání Maďarské centrální banky je zřejmé, že ke zvýšení úrokových sazeb dojde nejdříve v roce 2019. Polský zlotý se vůči euru pohyboval kolem hladiny 4,17 PLN/EUR až na výjimku v závěru odpoledne, kdy se krátce přiblížil úrovni 4,18.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se v úterý odpoledne dařilo americkému dolaru, který vůči euru posílil až na úroveň 1,222 USD/EUR, do blízkosti svých únorových maxim. Dolaru pomohl projev nového šéfa Fedu, J. Powella, že se Fed bude držet postupného tempa zvyšování úrokových sazeb i přes expanzivní fiskální politiku administrativy D. Trumpa. To konkrétně v letošním roce znamená trojí zvýšení úrokových sazeb v souhrnu o 0,75 procentního bodu. Dolaru včera pomohlo i výrazné zvýšení únorové spotřebitelské důvěry v USA na nejsilnější hodnoty od roku 2000. Naopak lednová obchodní bilance a lednové objednávky zboží dlouhodobé spotřeby byly slabší oproti očekáváním.
Očekávaná data a události
ČR: Ceny průmyslových výrobců (leden)
Eurozóna: Index spotřebitelských cen (únor) – předběžný odhad
Německo: Index spotřebitelské důvěry podle agentury GfK (březen), Míra nezaměstnanosti (únor)
Polsko: Hrubý domácí produkt (4. čtvrtletí) – zpřesněný odhad
USA: Hrubý domácí produkt (4. čtvrtletí) – zpřesněný odhad, Index výrobní aktivity z okolí Chicaga (únor), Rozjednané prodeje domů (leden)