Eurozóna: Peněžní zásoba M3 v lednu zpomalila růst na 3,8 % r/r z prosincových 4,1 % r/r. Index ekonomické důvěry v únoru nepatrně poklesl o 0,1 p. b. m/m na hodnotu 106,1.
USA: Obchodní bilance v prosinci skončila schodkem ve výši 79,5 mld. dolarů. Rozjednané prodeje domů v lednu vzrostly o 4,6 % m/m. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v prosinci vzrostly o 1,2 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna se ve středu vůči euru pohybovala především v okolí hladiny 25,65 CZK/EUR. Domácí makroekonomický kalendář byl včera prázdný a podobně tomu bude i dnes. Z pohledu statistik však bude velmi zajímavý závěr týdne, kdy bude zveřejněn zpřesněný odhad HDP za 4. čtvrtletí a únorový index PMI ve výrobním sektoru.
USDCZK & PLNCZK: Na měnovém páru s americkým dolarem koruna po dopoledním posílení těsně pod hladinu 22,50 CZK/USD odpoledne zisky odevzdala. V souhrnu za celý den převažovaly obchody v rozmezí cca 22,49 – 22,57 CZK/USD. Po úterním oslabení si koruna připsala vůči polskému zlotému další ztráty i ve středu a zamířila k hladině 5,95 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Zbylým středoevropským měnám se včera dařilo. Maďarský forint ve středu ráno zamířil pod hladinu 317 HUF/EUR, kde se pohyboval po zbytek dne. Polský zlotý se pomalu vzdaluje svému letošními minimu a hladině 4,34 PLN/EUR. Včera zlotý dále posílil a ke konci odpoledne testoval úroveň 4,31 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se sice euro ještě ve středu dopoledne krátce podívalo nad hladinu 1,14 USD/EUR (třítýdenní maximum), avšak výše zamířit nedokázalo. V odpoledních hodinách se obchodování vrátilo pod hladinu 1,14. Ze včera zveřejněných makroekonomických ukazatelů v eurozóně sice v únoru dále mírně poklesla ekonomická důvěra, ale v několikaměsíčním nadhledu je zřejmé, že se nálada ekonomických subjektů začíná stabilizovat. Podobné známky stabilizace navíc v minulém týdnu ukázal i předběžný odhad kompozitního indexu PMI. Pro ekonomiku eurozóny to jsou bezesporu pozitivní zprávy. Detailnější pohled však ukazuje na divergentní vývoj – zatímco v sektoru služeb se situace v únoru zlepšila, tak v průmyslu došlo k dalšímu poklesu. Konkrétně na stabilizaci důvěry v průmyslu si tak bude nutné počkat minimálně do března s tím, že klíčovou roli v tomto směru hraje Německo, respektive tamní průmyslové podniky.
Očekávaná data a události
Německo: Index spotřebitelských cen (únor) – předběžný odhad
Polsko: Hrubý domácí produkt (4. čtvrtletí) – zpřesněný odhad
USA: Hrubý domácí produkt (4. čtvrtletí), Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (do 23. února), Index výrobní aktivity z okolí Chicaga (únor)