Eurozóna:Peněžní zásoba M3 v únoru vzrostla o 4,2 % r/r oproti očekávaným 4,6 % /r. Index ekonomické důvěry v březnu mírně poklesl na hodnotu 112,6 z únorových 114,2 bodu.
Maďarsko:Maďarská centrální banka ponechala hlavní úrokovou sazbu na hodnotě 0,9 %.
USA:Index cen nemovitostí S&P/Case-Shiller v lednu vzrostl o 6,18 % r/r. Spotřebitelská důvěra v březnu poklesla na 127,7 z únorových 130,8 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Obchodování koruny vůči euru v úterý pokračovalo v rozmezí 25,40 – 25,50 CZK/EUR, když častěji se kurz nacházel v horní polovině zmíněného pásma. Domácí makroekonomický kalendář byl včera prázdný a veškerá pozornost se nyní upírá na čtvrteční zasedání bankovní rady České národní banky.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna v úterý oslabila a zamířila nad hladinu 20,50 CZK/USD. Odevzdala tak většinu pondělních zisků. Na měnovém páru s polským zlotým pokračovalo mírné oslabování koruny, když se obchodování během odpoledne přesunulo až k úrovni 6,05 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se maďarský forint vůči euru i v úterý pohyboval lehce pod hladinou 313 HUF/EUR. Maďarská centrální banka (MNB) podle předpokladů ponechala hlavní úrokovou sazbu na úrovni 0,9 % s tím, že depozitní sazba (sazba, za kterou si komerční banky ukládají u centrální banky přes noc přebytečnou likviditu) setrvává na -0,15 %. MNB i nadále očekává, že inflačního cíle ve výši 3 % bude udržitelně dosaženo v polovině příštího roku, což je také přibližný termín, kdy MNB může konečně přikročit ke zvýšení úrokových sazeb. Polský zlotý vůči euru mírně posílil až na odpoledních 4,21 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru včera euro vůči dolaru neudrželo pondělní zisky a vrátilo se zpět pod hladinu 1,24 USD/EUR. V eurozóně v březnu pokračoval pokles ekonomické důvěry, která se snížila již třetí měsíc v řadě. Pokles důvěry se týkal jak podniků v průmyslu, tak i v sektoru služeb a do určité míry za ním mohla stát i nejistota týkající se zavádění obchodních bariér ze strany USA.
Očekávaná data a události
Německo: Spotřebitelská agentura podle agentury GfK (duben)
Polsko: Index ekonomické důvěry (březen)
USA: Obchodní bilance (únor), Hrubý domácí produkt (4. čtvrtletí) – finální odhad, Rozjednané prodeje nemovitostí (únor)