Eurozóna: Podle M. Draghiho je Evropská centrální banka připravena v případě potřeby podpořit ekonomiku.
USA:Obchodní bilance v lednu vykázala schodek ve výši 51,1 mld. dolarů.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vůči euru ve středu mírně oslabila a během odpoledne se obchodovalo kolem hladiny 25,80 CZK/EUR. Klíčovou domácí makroekonomickou událostí dnes bude letos druhé měnověpolitické zasedání bankovní rady České národní banky (ČNB). S ohledem na nejistý politicko-ekonomický vývoj v eurozóně, zřejmé signály o slábnoucí aktivitě v domácím zpracovatelském průmyslu a březnové zasedání Evropské centrální banky je výrazně pravděpodobnější, že ČNB úrokové sazby nezvýší, tzn. že hlavní sazba setrvá na současných 1,75 %. Vzhledem k tomu, že ani trh se změnou sazeb nepočítá, tak by samotné zveřejnění sazeb ČNB nemělo kurz koruny výrazněji ovlivnit. Na co může koruna naopak významněji reagovat je následná tisková konference (začátek obvykle ve 14:15), která naznačí (ne)ochotu centrálních bankéřů zvyšovat sazby na některém z dalších zasedání. Zjednodušeně pro zítřek platí, čím pesimističtější ČNB, tím hůře pro korunu.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru si koruna ve středu přispala další ztráty a odpoledne zamířila na hladinu 22,90 CZK/USD. Na páru s polským zlotým se ve středu obchodovalo v okolí hranice 6 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn ve středu po úterním zasedání Maďarské centrální banky dále ztrácel maďarský forint, který oslabil až těsně pod hladinu 321 HUF/EUR. Posledních šest dnů stačilo k tomu, aby forint ztratil zisky za poslední 2,5 měsíce. Polský zlotý se vůči euru i nadále pohyboval v rozmezí 4,29 – 4,30 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se ve středu obchodovalo v úzkém pásmu 1,125 – 1,28 USD/EUR, což lze přičíst i nervozitě před večerními hlasováními o brexitu v britském parlamentu (tento komentář je psán před výsledky hlasování). Ve středu dopoledne měl projev M. Draghi (prezident Evropské centrální banky - ECB). Podle něj je ECB schopna připravena v případě potřeby podniknout další kroky na podporu ekonomiky eurozóny. Draghi zároveň upozornil, že ECB je připravena prozkoumat a případně i přijmout opatření na zmírnění vedlejších dopadů záporných úrokových sazeb (jednodenní sazba ECB činí -0,40 %). Možná je to odvážné tvrzení, ale nepřímo ze slov Draghiho lze vyvodit, že v případě dalšího zhoršení ekonomické situace v eurozóně je ECB ochotna opět začít kupovat vládní dluhopisy členských zemí eurozóny (program APP přitom skončil teprve na konci loňského roku).
Očekávaná data a události
ČR: Zasedání bankovní rady České národní banky
Eurozóna: Peněžní zásoba M3 (únor), Index ekonomické důvěry (březen)
Německo: Index spotřebitelských cen (březen) – předběžný odhad
USA: Hrubý domácí produkt (4. čtvrtletí) – zpřesněný odhad, Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti (do 23. března), Rozjednané prodeje domů (únor)