Německo:Index podnikatelského klimatu Ifo v květnu mírně vzrostl na hodnotu 102,2 bodu.
Polsko:Míra nezaměstnanosti v dubnu poklesla na 6,3 % z březnových 6,6 %.
USA:Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v dubnu sice poklesly o 1,7 % m/m, ale po očištění o volatilní dopravní prostředky vzrostly o 0,9 % m/m. Spotřebitelská důvěra podle indexu Michiganské univerzity se v květnu snížila na 98 z dubnových 98,8 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Vůči euru se koruna v pátek zprvu pohybovala nad hladinou 25,80 CZK/EUR v blízkosti letošních minim. Během odpoledne však posílila a v závěru odpoledne se obchodovalo těsně nad hladinou 25,70. Koruna dostala zkraje odpoledne podporu v podobě slovní intervence guvernéra České národní banky (ČNB) J. Rusnoka, který prohlásil, že ekonomické podmínky v ČR jsou příznivé a nevidí důvod, proč by měla koruna výrazněji oslabovat a následovat tak měny zemí emerging markets jako např. tureckou liru. Rusnok zároveň znovu zopakoval, že v případě slabší koruny by mohla ČNB zvýšit úrokové sazby dříve a výrazněji, než se počítá v prognóze ČNB.
USDCZK & PLNCZK: Na měnovém páru s americkým dolarem se koruna v pátek pohybovala v podstatě výhradně nad hranicí 22 CZK/USD a opět mírně posunula své letošní minimum. Zisky a posun hlouběji pod hranici 6 CZK/PLN si naopak koruna v pátek přispala vůči polskému zlotému.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se maďarský forint vůči euru v pátek pohyboval především těsně pod hladinou 320 HUF/EUR. A pod prodejním tlakem s obchodováním v rozmezí cca 4,30 – 4,318 PLN/EUR se v pátek nacházel i polský zlotý.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro v závěru minulého týdne opět prohloubilo letošní ztráty a v závěru pátečního odpoledne se pohybovalo již na hladině 1,165 USD/EUR. Euro vůči dolaru tak v květnu dále a zatím neúspěšně hledá své dno. Euru v pátek dopoledne sice pomohla lepší data z Německa v podobě květnového indexu Ifo, avšak jen na chvíli. Páteční odpoledne tak bylo následně opět ve znamení rostoucí obavy z politického vývoje v Itálii. Výnos italského desetiletého vládního dluhopisu zamířil nad 2,5 % a rozdíl oproti německému desetiletému dluhopisu se se rozšířil na 215 bazických bodů což je největší rozdíl za poslední 4 roky.
Očekávaná data a události
Dnešek je bez významnějších makroekonomických statistik