Polsko: Míra nezaměstnanosti v dubnu poklesla na 5,6 % z březnových 5,9 %.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna se vůči euru v pondělí pohybovala v úzkém čtyřhaléřovém pásmu cca 25,82 – 25,86 CZK/EUR. Domácí makroekonomický kalendář byl na začátku nového týdne prázdný a koruna tak v tomto ohledu neměla na co reagovat. Za pozornost stála slova člena bankovní rady České národní banky (ČNB) T. Holuba, že výhled měnové politiky je neutrální a pravděpodobnost dalších změn sazeb na nejbližším zasedání ČNB je podle něj dost malá. V delším horizontu nastínil, že nemá aktuálně příliš smysl naznačovat další směr vývoje sazeb, když si podle něj bankovní rada dovede představit pohyb sazeb na obě strany, a to v závislosti na budoucím ekonomickém vývoji. A výsledně se T. Holub vyjádřil i k slabšímu kurzu koruny, který by podle něj mohl kompenzovat nižší růst mezd či slabší inflační tlaky v domácí ekonomice. Naším základním scénářem zůstává i nadále stabilita úrokových sazeb ČNB minimálně do konce letošního roku.
USDCZK & PLNCZK: Obchodování koruny vůči dolaru probíhalo včera s minimálními pohyby 2-3 haléřů pod hladinou 23,10 CZK/USD. Vůči polskému zlotému koruna setrvávala cca 1-2 haléře nad hranicí 6 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint na úvod týdne oslabil a odpoledne se nacházel kolem hladiny 326 HUF/EUR. Pro forint bude dnešek důležitým dnem, když zasedá tamní centrální banka (MNB). Bude zajímavé sledovat, zda nedojde k nějakému posunu v rétorice MNB směrem k utaženější měnové politice, a to s ohledem na akcelerující inflaci v Maďarsku a výrazné oslabení forintu v posledních týdnech. Polský zlotý se v pondělí vůči euru udržel pod hladinou 4,30 PLN/EUR a v závěru odpoledne se pohyboval v blízkosti úrovně 4,29.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro v pondělí dopoledne mírně oslabilo a zamířilo těsně pod hladinu 1,12 USD/EUR, kde se pohybovalo po zbytek dne. Událostí číslo jedna byly v pondělí výsledky voleb do Evropského parlamentu (EP). Ty sice ukázaly nárůst popularity „proti EU“ stran (nově by měly v EP tvořit cca 23 %, oproti dřívějším 20,6 %), který však není natolik významný, aby zásadněji ovlivnil směřování EU. Tím pádem ani reakce trhů na zveřejněné výsledky voleb nebyly nijak výrazné, což bylo umocněno i státním svátkem v USA a zavřenými trhy v největší světové ekonomice.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Peněžní zásoba M3 (duben), Indikátor ekonomické důvěry (květen)
Německo: Spotřebitelská důvěra podle agentury GfK (červen)
Maďarsko: Zasedání tamní centrální banky (MNB)
USA: Index vývoje cen nemovitostí S&P/Case-Shiller (březen), Spotřebitelská důvěra (květen), Index výrobní aktivity z okolí Dallasu (květen)