Akcenta top

Ranní zprávy 28.6.2013

Ranní zprávy 28.6.2013

Klíčové události

  • ČR: ČNB ponechala úrokové sazby podle očekávání na technické nule, tedy na úrovni 0,05 %. Guvernér Miroslav Singer na tiskové konferenci uvedl, že se opět zvyšuje pravděpodobnost využití devizových intervencí, a to z důvodu nízké inflace, která znepokojuje bankovní radu již řadu měsíců. Singer dále uvedl, že by devizové intervence probíhaly ve velkých objemech a jejich dopad by tak mohl být pro trh významnější, než se očekávalo.
  • Německo: Počet osob bez práce se v červnu snížil o 12 tisíc, uvedl spolkový úřad práce. Míra nezaměstnanosti zůstala na úrovni z předchozího měsíce na 6,8 % a je tak nejnižší od září minulého roku. 
  • Eurozóna: Indikátor ekonomického sentimentu vzrostl na 91,3 bodů z květnových 89,5 bodů, uvedl průzkum Evropské komise. Index podnikatelské důvěry se zvýšil na -0,68 bodů z -0,75 bodů v květnu, uvedl průzkum Evropské komise. 
  • USA: Počet žádostí o dávky v nezaměstnanosti v týdnu do 22. června v USA poklesl o 9 tisíc na 346 tisíc, uvedlo ministerstvo práce. Osobní příjmy se zvýšily o 0,5 % v květnu, uvedlo ministerstvo obchodu. 

Vývoj na devizovém trhu

  • Koruna jako jediná ze středoevropského regionu včera výrazně oslabila, vůči euru se po měsíci opět dostala nad hranici 26 CZK/EUR, kolem 17 hodiny se pohybovala na úrovni 26,09 CZK/EUR a je tak na nejslabší hladině od konce května. Na páru s dolarem by vývoj obdobný, koruna se propadla nad hranici 20 CZK/USD, v závěru odpoledne ukončila na úrovni 20,06 CZK/USD. Značný vliv na obchodování koruny mohly mít i výroky Miroslava Singera ohledně devizových intervencí.
  • Obchodování ve středoevropském regionu nebylo doprovázeno výraznou volatilitou, zlotý v odpoledních hodinách mírně posílil, vzápětí však o své zisky přišel. Během pozdních odpoledních hodin se kotoval na hladině 4,334 PLN/EUR. Výkyvy forintu byly zcela nevýrazné, většinu dne se kurz pohyboval do strany. Kolem 17 hodiny kotoval za 295,94 HUF/EUR.
  • Na hlavním měnovém páru se včera neobjevil žádný výraznější trend, v průběhu dne nedošlo k žádným výraznějším výkyvům. V závěru obchodní seance se kurz dolaru vůči euru pohyboval na hladině 1,30 USD/EUR.

Dnešní očekávaná data a události

  • Maďarsko: Index cen výrobců PPI (květen)
  • Německo: Index spotřebitelských cen CPI (červen)
  • USA: Spotřebitelská důvěra - University of Michigan (červen), PMI – Chicago (červen), Projevy členů Fedu
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností