Akcenta top

Ranní zprávy 28.6.2016

Ranní zprávy 28.6.2016
CZ2016-06-28 

Klíčové události

• USA: Obchodní bilance skončila v květnu schodkem ve výši 60,6 mld. dolarů. Kompozitní index nákupních manažerů PMI v červnu mírně vzrostl na 51,2 bodu.

Vývoj na devizovém trhu

• EURCZK: Tak „výrazné“ pohyby koruny k euru, jaké jsme měli možnost vidět v pátek a nyní na úvod nového týdne, jsme tu neměli od října loňského roku. Výrazné jsem si dovolil vložit do uvozovek, protože před intervenčním listopadem 2013 byly denní pohyby v řádu deseti haléřů naprosto běžné a skutečně výrazné pohyby se týkaly těch v řádu několika desítek haléřů. Tolik historická vsuvka a nyní zpět do přítomnosti. Koruna na úvod týdne vůči euru zamířila téměř k hladině 27,20 CZK/EUR a je nejslabší od loňského října. Nabízí se tedy otázka, co za jejím oslabením stálo. Pravděpodobně se jedná o kombinaci dvou faktorů – Brexitu a čtvrtečního zasedání České národní banky (ČNB). Druhý faktor je přitom podmíněn tím prvním. Pokud by k Brexitu nedošlo, tak si dovolím tvrdit, že by nadcházející zasedání ČNB nehrálo významnější roli. K Brexitu však došlo a část trhu nyní může spekulovat, že ČNB ve čtvrtek oznámí, že Brexit vnímá jako silné protiinflační riziko, na jehož základě může například zavést záporné úrokové sazby či navýšit intervenční hladinu. Pravděpodobnost, že něco takového ve čtvrtek ČNB udělá je velmi malá, ale přeci jen ji nelze zcela vyloučit. A trhu stačí v podstatě jakékoliv stéblo, kterého by se mohl trh chytit a vychýlit tak korunu po osmi devíti měsících od intervenční 27.
• USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna na úvod týdne ztrácela a ve druhé polovině odpoledne se pohybovala kolem úrovně 24,70 CZK/USD. Vůči polskému zlotému zamířila koruna k hladině 6,10 CZK/PLN.
• EURHUF & EURPLN: Obchodování zbylých středoevropských měn vůči euru bylo na úvod týdne oproti pátku velmi poklidné. Maďarský forint oslabil a odpoledne se pohyboval kolem úrovně 318 HUF/EUR. Polský zlotý se pohyboval v rozmezí 4,435 – 4,47 PLN/EUR.
• EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro vůči americkému dolaru na úvod nového týdne ztrácelo a odpoledne zamířilo pod hladinu 1,10 USD/EUR. Ve srovnání s pátkem byl však na eurodolaru klid. Vývoji na EURUSD bude v tomto týdnu dominovat politika, když již dnes se koná mimořádné zasedání Evropského parlamentu svolaného na základě výsledku referenda ve Velké Británii.

Očekávaná data a události

• EU: Mimořádné zasedání v Evropském parlamentu ohledně Brexitu
• USA: Hrubý domácí produkt – zpřesněný odhad (1. čtvrtletí), Spotřebitelská důvěra (červen), Index vývoje cen nemovitostí S&P/Case-Shiller (duben)

Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností