Klíčové události
• Eurozóna: Růst peněžní zásoby M3 v červnu stagnoval na 5 % r/r.
• Německo: Index podnikatelské nálady Ifo v červenci vzrostl na 108 bodů z červnových 107,5 bodu. Zlepšení nastalo v obou složkách, a to jak v hodnocení současné situace (113,9 bodu), tak i ve složce očekávání (102,4 bodu).
• USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v červnu vzrostly o 3,4 % m/m. Objednávky zboží očištěné o volatilní položku dopravních prostředků poté v červnu vzrostly o 0,8 % m/m. Index výrobní aktivity z okolí Dallasu se v červenci zvýšil na -4,6 z červnových -7,0 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
• CZK/EUR: Koruna do nového týdne k euru vstupovala několik haléřů nad hladinou 27 CZK/EUR a po celé pondělí se na mezibankovním trhu obchodovalo lehce nad touto hladinou. Pohyby koruny k euru tak lze bezvýhradně označit jako minimalistické. Do kurzu včera nepromluvila žádná ekonomická data (domácí ekonomický kalendář byl prázdný) a slovně aktivní nebyla ani Česká národní banka (ČNB). Tento týdne bude celkově velmi chudý na nové domácí ekonomické statistiky, a tak by se o vzruch měli svými projevy starat především členové bankovní rady ČNB. Jen pro úplnost, bankovní rada zasedá již zkraje srpna, konkrétně 6.8.
• CZK/USD & CZK/PLN: Na měnovém páru s americkým dolarem se koruně dařilo a na úvod nového týdne posílila až do blízkosti hladiny 24,30 CZK/USD, na dvoutýdenní maximum. Vůči polskému zlotému koruna v pondělí mírně oslabila.
• HUF/EUR & PLN/EUR: Zbylým středoevropským měnám se v pondělí vůči euru dařilo. Posílil jak maďarský forint, který se v závěru odpoledne nacházel v blízkosti hladiny 309 HUF/EUR, tak i polský zlotý, který se v závěru odpoledne nacházel na dohled úrovně 4,12 PLN/EUR.
• USD/EUR: Na hlavním měnovém páru se dařilo euru, které dopoledne po lepším výsledku německého Ifo indexu posílilo nad hladinu 1,11 USD/EUR. Kolem této hladiny se následně pohybovalo i ke konci odpoledne. Ztrátám se americký dolar nevyhnul ani poté, co byla zveřejněna lepší červnová čísla objednávek zboží dlouhodobé spotřeby. Pondělní ztráty dolaru lze interpretovat tak, že část trhu očekává od středečního zasedání Fedu neměnnou rétoriku a možná i horší výsledek amerického HDP za 2. čtvrtletí letošního roku. Každopádně středa a čtvrtek budou ohledně nových dat a událostí v USA nesmírně zajímavé.
Očekávaná data a události
• USA: Spotřebitelská důvěra (červenec), Index cen nemovitostí S&P/Case-Shiller (květen), Index nákupních manažerů PMI – předběžný odhad (červenec), Index výrobní aktivity z okolí Richmondu (červenec)
Miroslav Novák 
Vystudoval obor Finance na Vysoké škole ekonomické v Praze a Finance a finanční služby na Vysoké škole finanční a správní.
Zkušenosti v oblasti bankovnictví načerpal v UniCredit Group, kde působil na oddělení Treasury. Od roku 2010 pracuje jako analytik ve společnosti AKCENTA. K oblastem jeho zájmu patří především problematika měnových kursů.
Miroslav Novák není ortodoxním zastáncem žádné ekonomické školy, což mu umožňuje hodnotit objektivně nejenom dění na finančních trzích, ale i na poli globální ekonomiky. Je autorem řady odborných článků a expertních komentářů, které pravidelně využívají přední česká i polská média.