Německo:GfK index spotřebitelské nálady v srpnu poklesl z 10,1 b. na 10 b. Ceny dováženého zboží v červnu -4,6 % r/r.
USA:MBA žádosti o hypotéku v uplynulém týdnu -11,2 % t/t. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v červnu -4 % m/m. Rozjednané prodeje domů v červnu +0,2 % m/m. Fed ponechal úrokové sazby beze změny. Hlavní zápůjční sazba zůstává na 0,25 – 0,5 %.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna se včera vůči euru opět pohybovala do strany. Kurz nadále zůstává přilepený u intervenční hranice 27 CZK/EUR a pravděpodobně se od ní v dohledné době výrazněji nevzdálí.
USDCZK & PLNCZK: Vývoj koruny na měnovém páru s americkým dolarem byl v průběhu dne klidný. Dolar během večerních hodin v návaznosti na zasedání americké centrální banky (Fedu) nabral oslabující trend, a koruně se tak podařilo posílit k hladině 24,42 CZK/USD. Domácí měna na páru se zlotým nejdříve posílila k 6,17 CZK/PLN, poté obrátila směr a většinu zisků umazala. Kolem 17. hodiny se kotovala na 6,188 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny měly tendenci slábnout. Forint oslabil k 314 HUF/EUR, ale po korekci se vrátil k 313,3 HUF/EUR. Naopak zlotému se nepodařilo jeho ztráty zredukovat a uzavřel na 4,375 PLN/EUR.
EURUSD: Investoři během evropských obchodních hodin vyčkávali na zasedání Fedu, které se uskutečnilo ve večerních hodinách našeho času. V rámci evropské seance se pohyby eurodolaru stabilizovaly v pásmu 1,098 – 1,101 USD/EUR. Dolar pak na výsledek zasedání reagoval oslabením a v pátek ráno se již obchodovalo na 1,108 USD/EUR. Fed trhy na jednu stranu nepřekvapil, jelikož měnovou politiku ponechal v souladu s očekáváními beze změny. Na druhou stranu však vyjádřil poměrně sebevědomé tvrzení, že krátkodobá rizika ekonomického výhledu se snížila, a že je připraven zvýšit úrokové sazby co nejdříve, tedy už na zářiovém zasedání. Guvernérka Fedu J. Yellenová přitom ještě nedávno pravidelně varovala před nejistotou ohledně vývoje inflace a rizik pro růst globální ekonomiky. Navzdory odhodlanému přístupu Fedu je ale nepravděpodobné, že by v září skutečně došlo k úrokovému „hiku“. Spíše se zdá, že pokud k němu tento rok vůbec dojde, stane se tak až na konci roku na prosincovém zasedání.
Očekávaná data a události
Slovensko: Index cen výrobců (červen)
Maďarsko: Míra nezaměstnanosti (červen)
Německo: Míra nezaměstnanosti (červenec), Index spotřebitelských cen (červenec)
Eurozóna: Spotřebitelská důvěra (červenec), Projev člena ECB Coeurého
USA: Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (týden)