ČR: Člen bankovní rady ČNB Kamil Janáček uvedl, že po skončení intervenčního režimu by koruna měla posilovat ideálně tempem dvě až čtyři procenta ročně. Exportéři by se údajně tomuto tempu přizpůsobili růstem produktivity.
Maďarsko: Míra nezaměstnanosti se v červenci pohybovala na úrovni 7,9 %.
Německo: Spotřebitelská nálada poprvé za více než rok a půl klesla na 8,6 bodů z 8,9 bodů. Ceny dováženého zboží v červenci –1,7 % r/r.
Vývoj na devizovém trhu
CZK/EUR: Koruna se vůči euru pohybovala v průběhu dne v úzkém několikahaléřovém pásmu. Během pozdního odpoledne posílila pod hranici 27,70 CZK/EUR a kolem 17. hodiny se kotovala na hladině 27,68 CZK/EUR. Ekonomický kalendář včera opět nenabídl žádná nová data a rozhovor s Kamilem Janáčkem (ČNB) neměl na korunu žádný vliv.
CZK/USD & CZK/PLN: Koruna vůči americkému dolaru reagovala na dění na hlavních trzích a připisovala si zisky až k úrovni 20,96 CZK/USD. Obdobný vývoj se odehrál i vůči zlotému. Koruna posílila pod hranici 6,60 CZK/PLN a ukončila na 6,598 CZK/PLN.
HUF/EUR & PLN/EUR: Zbylé měny středoevropského regionu čelily výkyvům na obě strany. Forint uzavřel mírně silnější na úrovni 312,8 HUF/EUR. Zlotý ráno posílil, dopoledne však obrátil trend a v pozdních odpoledních hodinách se pohyboval ve ztrátě na hladině 4,196 PLN/EUR.
USD/EUR: Americký dolar vstoupil do evropské obchodní seance na silnějších hodnotách kolem 1,317 USD/EUR. Své zisky však v průběhu dne umazal a kolem 17. hodiny se kotoval na hranici 1,32 USD/EUR. Dnes lze na trhu očekávat vysokou volatilitu. Kurz eurodolaru mohou rozhýbat jednak data z Německa, ale především revize HDP Spojených států za 2. čtvrtletí. Odhady z konce července překvapily velmi dobrými čísly. Otázkou teda zůstává, zda tyto hodnoty budou potvrzeny. Pokud by výsledky zaostaly za těmito odhady, dolar si pravděpodobně připíše výraznější ztráty.
Očekávaná data a události
Maďarsko: Index cen výrobců (červenec)
Německo: Míra nezaměstnanosti (srpen), Index spotřebitelských cen (srpen)