Akcenta top

Ranní zprávy 28.8.2017

Ranní zprávy 28.8.2017
CZ2017-08-28 

Klíčové události

  • Polsko: Míra nezaměstnanosti v červenci na úrovni 7,1 %. 
  • Německo: Ceny dováženého zboží v červenci +1,9 % r/r. Hrubý domácí produkt ve 2. kvartále +0,8 % r/r. IFO index podnikatelské nálady v srpnu poklesla ze 116 b. na 115,9 b. 
  • USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v červenci -6,8 % m/m.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Koruna se na konci týdne pohybovala do strany v úzkém několika haléřovém pásmu. Ukončila na 26,09 CZK/EUR. České ekonomice se v letošním roce daří a je pravděpodobné, že velmi slušné tempo růstu HDP si domácí ekonomika udrží i ve druhé polovině letošního roku. Statistiky zveřejněné v minulém týdnu však naznačily, že růst HDP ve 3. čtvrtletí může opět překonat i ty nejoptimističtější odhady. Jaké jsou k tomu důvody? Celková důvěra v domácí ekonomiku se totiž v srpnu zvýšila, a to jak mezi podnikateli, tak i mezi spotřebiteli. Daří se v podstatě všem odvětvím ekonomiky od průmyslu, přes obchod a služby a vypadá to, že se rozjíždí i stavebnictví. Spotřebitelskou důvěru na velmi vysokých hodnotách drží silný růst mezd a velmi nízká nezaměstnanost. Jedinou mírně znepokojivou zprávou ohledně spotřebitele je inflace. Spotřebitelské ceny sice nijak závratně nerostou (meziroční růst cen v červenci 2,5 %), ale citlivé položky, jako jsou např. potraviny, jdou celkem svižně vzhůru (v červenci o 5,8 % r/r). Důležitější data budou v tomto týdnu na programu až v druhé polovině týdne. Ve čtvrtek se dozvíme stav nezaměstnanosti za červenec a v pátek pak bude zveřejněna struktura růstu české ekonomiky za 2. čtvrtletí, která určitě připoutá mnoho pozornosti.
  • USDCZK & PLNCZK: Koruna vůči americkému dolaru krátce před koncem obchodní seance posílila a přesunula se k hodnotám kolem 21,97 CZK/USD. Na páru se zlotým si lehce pohoršila a uzavřela na 6,13 CZK/PLN. 
  • EURHUF & EURPLN: Zatímco maďarský forint v pátek mírně slábl k 304,8 HUF/EUR, tak polský zlotý rozšířil zisky ze čtvrtka a ukončil na hladině 4,247 PLN/EUR. 
  • EURUSD: Setkání centrálních bankéřů v Jackson Hole vyústilo v posílení eura, které do pátečního večera sílilo k hranici 1,194 USD/EUR. Guvernérka Fedu J. Yellenová i prezident ECB M. Draghi se při svých projevech zaměřili na finanční regulaci, která byla zavedena v rámci po-krizových opatření, a zdůraznily její přínos pro stabilizaci finančního sektoru. Draghi navíc mluvil o zlepšujícím se oživení globální ekonomiky, varoval však před riziky, která se sebou ponese demografický vývoj vůči ekonomického růstu. Na trzích bylo citelné zklamání z toho, že oba nejvýznamnější centrální bankéři téma utahování měnové politiky v podstatě vynechali.

Očekávaná data a události

  • Slovensko: Index cen výrobců (červenec)
  • Eurozóna: Peněžní zásoba M3 (červenec)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností