Německo: Index podnikatelského klimatu Ifo v srpnu vzrostl na 103,8 z červencových 101,7 bodu.
USA:Index aktivity americké ekonomiky podle chicagské pobočky Fedu v červenci zpomalil na 0,13 z červnových 0,48 bodu. Index aktivity ve zpracovatelském sektoru z oblast Dallasu v srpnu zpomalil na 30,9 z červencových 32,3 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna v úvodu nového týdne sice vůči euru posílila zhruba o 4 haléře, avšak obchodování setrvalo nad hladinou 25,70 CZK/EUR. Domácí makroekonomický kalendář byl na začátku týdne prázdný a žádných důležitějších dat se nedočkáme ani dnes. Víkendová informace o návrhu státního rozpočtu na rok 2019 s plánovaným schodkem 40 mld. korun se do kurzu koruny nijak nepromítla. Kurz české měny tak bude i v tomto týdnu ovlivňován především vývojem ve středoevropském regionu, když až v závěru týdne bude zveřejněn zpřesněný odhad českého HDP za 2. čtvrtletí letošního roku.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru si koruna na úvod týdne přispala další zisky a v závěru odpoledne testovala hranici 22 CZK/USD. K posílení koruně výrazně pomohl vývoj na hlavním měnovém páru EURUSD. Na měnovém páru s polským zlotým pokračovalo obchodování v blízkosti hladiny 6 CZK/PLN, konkrétně několik haléřů nad touto hladinou.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se maďarský forint vůči euru v pondělí pohyboval v okolí hladiny 324 HUF/EUR, zatímco polský zlotý dokázal v závěru odpoledne posílit pod hladinu 4,27 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru i na začátku nového týdne pokračovalo posilování eura, které během odpoledne vyústilo v obchodování nad hladinou 1,165 USD/EUR. Společné evropské měně včera pomohla velmi slušná čísla z Německa, konkrétně v podobě indexu Ifo, který měří důvěru zhruba mezi 7 tis. německými podniky. Z posílení indexu Ifo vyplývá jak optimismus mezi německými podniky, tak i stabilizace ekonomického růstu Německa na o něco slabších, avšak udržitelnějších úrovních. Institut Ifo přitom v letošním roce očekává růst německého HDP mezi 1,8 a 1,9 %.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Peněžní zásoba M3 (červenec)
USA: Obchodní bilance (červenec), Index cen nemovitostí S&P/Case-Shiller(červen), Index spotřebitelské důvěry (srpen)