Klíčové události
- Eurozóna schválila uvolnění další části finančních prostředků (ve výši mld. eur) ze záchranného úvěru na pomoc Řecku
- USA: Spotřebitelská důvěra vyjádřená indexem od Michiganské univerzity v červenci vzrostla na 85,1 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
- Obchodování koruny s eurem ani v závěru minulého týdne nevybočilo z trendu předchozích dní. Vše podstatné se odehrávalo v těsné blízkosti hladiny 25,90 CZK/EUR. V pátek nebyla zveřejněna žádná ekonomická data ani události, které by mohly stojaté vody alespoň trochu rozvířit. To, co platilo pro pátek, platilo i pro celý týden. Směnný kurz se téměř neodchýlil od hladiny 25,90, s výjimkou krátké úterní exkurze nad hranici 26 CZK/EUR, kdy koruna reagovala na komentáře českých centrálních bankéřů. Jaký je výhled na tento týden? První polovina týdne bude s největší pravděpodobností pokračováním toho předchozího, tj. oscilace koruny kolem 25,90. Ve čtvrtek zasedá bankovní rada České národní banky (ČNB), která může s kurzem koruny pořádně zahýbat. Záleží na tom, jak se centrální bankéři postaví k intervencím proti koruně. Trocha spekulace. Pro intervence – Singer, Tomšík, Lízal. Proti intervencím – Janáček, Řežábek, Zamrazilová. S otazníkem Hampl.
- Vůči americkému dolaru koruna během pátku dále posílila, respektive posílila v noci ze čtvrtka na pátek a během pátku se obchodovalo kolem hladiny 19,50 CZK/USD. Vůči polskému zlotému koruna pátek otevírala na slabších úrovních, ale během dne dokázala ztráty z větší části smazat. Během odpoledne se obchodovalo kolem 6,12 CZK/PLN.
- Ze zbylých středoevropských měn se zlotý pohyboval kolem úrovně 4,23 PLN/EUR. Maďarský forint oslabil nad 297 HUF/EUR.
- Na hlavním měnovém páru se dále dařilo euru, které k americkému dolaru posílilo v noci ze čtvrtku na pátek. Během pátku se obchodovalo těsně pod úrovní 1,33 USD/EUR. Euro tuto hladinu během dne několikrát neúspěšně testovalo.
Dnešní očekávaná data a události
- USA: Chystané prodeje domů (červen), Index průmyslové aktivity z okolí Dallasu (červenec)