Akcenta top

Ranní zprávy 29.01.2019

Ranní zprávy 29.01.2019
2019-01-29 

Klíčové události

  • Eurozóna: Peněžní nabídka M3 v prosinci zrychlila růst na 4,1 % r/r z listopadových 3,7 % r/r.
  • USA: Index výrobní aktivity z okolí Dallasu v lednu vzrostl na 1,0 z prosincových -5,1 bodu. Index aktivity v americké ekonomice podle pobočky Fedu v Chicagu v prosinci vzrostl na 0,27 z listopadových 0,21 bodu.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Koruně se v úvodu nového týdne nedařilo a vůči euru oslabila až těsně pod hladinu 25,80 CZK/EUR v závěru odpoledne. Včera nebyly zveřejněny žádné významnější statistiky z domácí ekonomiky a podobně tomu bude i dnes. 
  • USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru se koruna v úvodu nového týdne pohybovala v rozmezí 22,50 – 22,60 CZK/USD. Jednou z velmi důležitých událostí v tomto týdnu, pokud pomineme statistiky z USA a středeční zasedání Americké centrální banky (Fed), je dvoudenní schůzka (30. – 31.1) mezi USA a Čínou zaměřená na hledání shody v otázce vzájemného obchodu. Právě tato schůzka je označována za klíčovou, když se očekává, že se bude ve velké míře věnovat tématu ochrany duševního vlastnictví. Na měnovém páru s polským zlotým se v pondělí obchodování přeneslo k hranici 6 CZK/PLN.
  • EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se maďarský forint vůči euru v pondělí až na výjimky pohyboval pod hladinou 318 HUF/EUR. Dnes bude v Maďarsku pozornost upřená na zasedání tamní centrální banky (MNB). Signály, že se MNB pozvolna připravuje k utažení měnové politiky a zvýšení sazeb v polovině letošního roku, v předminulém týdnu totiž pomohly forintu posílit pod hladinu 320 HUF/EUR. Polský zlotý se vůči euru včera pohyboval okolo hladiny 4,29 PLN/EUR.
  • EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro dokázalo udržet zisky ze závěru předchozího týdne, když se až na dopolední výkyv obchodovalo nad hladinou 1,14 USD/EUR. Během odpoledne dokázalo euro navíc ještě posílit na hladinu 1,143 USD/EUR. Projev prezidenta Evropské centrální banky (ECB) M. Draghiho v Bruselu v Evropském parlamentu se nesl v podobném duchu jako na čtvrtečním zasedání ECB. M. Draghi zopakoval, že se zvýšila rizika pro slabší hospodářský růst eurozóny a že je ECB připravena v případě potřeby použít měnověpolitické nástroje. Program APP (nákup cenných papírů) přitom ECB ukončila v závěru loňského roku. V USA stála za pozornost zpráva rozpočtového úřadu amerického Kongresu, že uzavření federálních úřadů stálo americkou ekonomiku 11 miliard dolarů.

Očekávaná data a události

  • Maďarsko: Zasedání tamní centrální banky (MNB)
  • USA: Obchodní bilance (prosinec), Index cen nemovitostí S&P/Case-Shiller (listopad), Spotřebitelská důvěra (leden)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností