Akcenta top

Ranní zprávy 29.01.2020

Ranní zprávy 29.01.2020
CZ2020_01_29
 

Klíčové události

 • Maďarsko: Tamní centrální banka (MNB) ponechala úrokové sazby beze změny, hlavní sazba tak zůstává 0,9 %.
 • USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v prosinci vzrostly o 2,4 % m/m (z předchozího poklesu -3,1 %). Index spotřebitelské důvěry v lednu vzrostl na 131,6 b. (tržní odhad 128,0 b.). Index výrobní aktivity z okolí Richmondu v lednu vzrostl na 20 b. (z předchozích -5 b.). Index vývoje cen na trhu nemovitostí S&P/Case-Shiller v listopadu vzrostl o 3,54 % r/r.

Vývoj na devizovém trhu   

 • EURCZK: České koruně se v úterý na měnovém páru nejprve podařilo posílit do blízkého okolí hladiny 25,20 CZK/EUR, v průběhu odpoledne však část těchto zisků umazala a obchodovalo se v blízkosti úrovně 25,23 CZK/EUR. Člen bankovní rady České národní banky (ČNB) V. Benda se včera ne příliš překvapivě vyjádřil opět v jestřábím duchu. Podle něj je pro dosažení 2% inflačního cíle třeba restriktivnější měnové politiky. To by sice nevyřešilo stávající vyšší míru tuzemské inflace, ale toto zpřísnění by mělo pomoci k rychlejšímu návratu k cíli centrální banky. Zároveň však uvedl, že zatím není definitivně rozhodnutý, jak bude na nadcházejícím únorovém zasedání ČNB hlasovat.
 • USDCZK & PLNCZK: Na měnovém páru s americkým dolarem se české koruně zpočátku podařilo umazat část pondělních ztrát a zamířit mírně pod hladinu 22,90 CZK/USD, později však oslabila do okolí úrovně 22,93 CZK/USD a opět tak testovala svá měsíční minima. Vůči polskému zlotému koruna jen mírně v závěru odpoledne oslabila, obchodovalo se v okolí 5,91 CZK/PLN.
 • EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se v úterý opět nedařilo maďarskému forintu. Maďarská centrální banka včera dle očekávání ponechala na svém zasedání úrokové sazby beze změny. Zatím tak nereagovala na současnou míru inflace, která v loňském prosinci dosáhla 4 %. Centrální bankéři totiž očekávají, že i přes další možné mírné navýšení bude poté postupně klesat. Forint reagoval dalším oslabováním, a to až nad hladinu 338 HUF/EUR. Opět tak testoval svá nová historická minima. Polskému zlotému se včera naopak podařilo na měnovém páru s eurem mírně posílit, když se přiblížil k hranici 4,27 PLN/EUR.
 • EURUSD: Na hlavním měnovém páru si euro připsalo další mírné ztráty, obchodovalo se v blízkosti hladiny 1,100 USD/EUR (dvouměsíční minima eura).

Očekávaná data a události

 • Eurozóna: Peněžní zásoba M3 (prosinec)
 • Německo: Index spotřebitelské důvěry podle agentury GfK (únor)
 • Maďarsko: Míra nezaměstnanosti (prosinec)
 • Polsko: Hrubý domácí produkt (2019)
 • USA: Rozjednané prodeje nemovitostí (prosinec), Zasedání centrální banky (Fed), Obchodní bilance (prosinec)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností