Akcenta top

Ranní zprávy 29.1.2018

Ranní zprávy 29.1.2018
CZ2018-01-29 

Klíčové události

  • ČR: Ve 2. kole prezidentských voleb zvítězil dosavadní prezident Miloš Zeman.
  • USA: Hrubý domácí produkt ve 4. kvartále +2,4 % k/k a +2,6 % r/r. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v prosinci +2,9 % m/m.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Koruna si vůči euru v pátek polepšila o tři haléře a na konci obchodní seance se pohybovala na 25,32 CZK/EUR. Z pohledu domácích makroekonomických dat nebyl minulý týden příliš zajímavý. Že by i tento týden byl nezajímavý ale již určitě říct nelze, protože ve čtvrtek zasedá poprvé v letošním roce bankovní rada České národní banky (ČNB) a zvýšení úrokových sazeb na nadcházejícím zasedání ČNB je téměř jistotou. Pro upřesnění, velmi pravděpodobné je zvýšení hlavní úrokové sazby (2týdenní REPO) o 0,25 procentního bodu na 0,75 % a lombardní sazby na 1,25 %. Oproti tomu depozitní úroková sazba zůstane pravděpodobně i nadále beze změny na hodnotě 0,05 %. Důvod, proč bude ČNB sazby zvyšovat je prostý. Vývoj domácí ekonomiky je až na drobné odchylky typu slabší jádrové inflace téměř v souladu s listopadovou makroekonomickou prognózou ČNB. Kromě toho platí, že se česká ekonomika stále více přehřívá a v některých případech, jako např. na pracovním trhu, již hoří. Současný stav české ekonomiky si tak jednoznačně říká o další zvýšení sazeb. Zatímco zvýšení úrokových sazeb 1. února je v podstatě hotovou záležitostí, tak o poznání zajímavější bude zaměřit pozornost na to, jaké změny představí ČNB v nové makroekonomické prognóze. Především půjde o to, jak bude ČNB komunikovat další zvýšení úrokových sazeb v letošním roce, jaký načrtne vývoj kurzu koruny k euru, a jak bude hodnotit rizika prognózy inflace
  • USDCZK & PLNCZK: Koruna na páru s americkým dolarem střídala pohyby na obě strany a kolem 17. hodiny se na kotovala na 20,38 CZK/USD. Lehce rozkolísaný byl i její vývoj k zlotému, kdy se koruna v závěru odpoledne pohybovala na 6,13 CZK/PLN. 
  • EURHUF & EURPLN: Zatímco polskému zlotému se podařilo posílit k 4,135 PLN/EUR, tak maďarský forint oslabil k hladině 309,6 HUF/EUR. 
  • EURUSD: Na hlavním měnovém páru docházelo v pátek k mírné korekci, kdy se kurz eurodolaru do konce evropských obchodních hodin přesunul lehce pod hranici 1,25 USD/EUR. K současným hodnotám eurodolaru je vhodné uvést, že leden ještě neskončil, a přesto si již euro vůči dolaru stačilo připsat zisky přesahující 5 %. V meziročním srovnání poté již zhruba 18 %

Očekávaná data a události

  • Německo: Ceny dováženého zboží (prosinec)
  • USA: Osobní příjmy a výdaje (prosinec)

 

Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností