Akcenta top

Ranní zprávy 29.10.2013

Ranní zprávy 29.10.2013

Klíčové události

  • SR: Ceny průmyslových výrobců v září ve srovnání se srpnem vzrostly o 0,2 %. Meziročně ceny klesly o 0,8 %.
  • Německo: Sentiment v podnikatelském sektoru zaznamenal poprvé od dubna zhoršení. Firmy hodnotí současnou situaci a budoucí výhled méně optimisticky než minulý měsíc, uvedl průzkum ekonomického institutu. Index Ifo v říjnu klesl o 0,3 bodů na 107,4 bodů.
  • USA: Nálada amerických domácností poklesla na nejslabší úroveň od prosince 2012. Negativní sentiment způsobují obavy z rozpočtové krize a možný propad hospodářského růstu. Index spotřebitelské důvěry se v říjnu snížil na nejnižší úroveň za posledních deset měsíců, tedy na 73,2 bodů ze 77,5 bodů v září, uvedl průzkum University of Michigan. Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby se v září zvýšil o 8,2 miliard dolarů, neboli o 3,7 % na 233,4 mld. dolarů, uvedlo ministerstvo obchodu.

Vývoj na devizovém trhu

  • I přes státní svátek a nízkou likviditu na trhu domácí měna včera vůči euru výrazněji oslabila v ranních hodinách. Během dne své ztráty mírně korigovala a kolem 17. hodiny se kotovala na hladině 25,72 CZK/EUR. Výhled na obchodování koruny na nadcházející týdny zůstává neměnný – koruna v pásmu 25,60 – 26 CZK/EUR. 
  • Na páru s americkým dolarem koruna také oslabovala. Své ztráty postupně nasbírala v průběhu dne a v pozdních odpoledních hodinách se pohybovala na 18,66 CZK/USD. Vůči zlotému se koruně nedařilo, své ztráty však umazala a kurz uzavřel na 6,15 CZK/PLN.
  • Zbytek středoevropských měn čelil vůči euru mírným výkyvům na obě strany. Nižší volatilita na trzích se tak odrážela i na vývoji forintu a zlotého. Forint v závěru odpoledne ukončil s drobnými zisky na hladině 292,17 HUF/EUR. De facto beze změny uzavíral zlotý na úrovni 4,178 PLN/EUR.
  • Obchodování na hlavním měnovém páru probíhalo bez výraznějších výkyvů, kurz eurodolaru se nadále pohybuje kolem hranice 1,380 USD/EUR. Během včerejšího odpoledne dolar nepatrně posílil a v závěru obchodní seance se kotoval na 1,379 USD/EUR. Klid na hlavních trzích může být zapříčiněn i vyčkáváním investorů na rozhodnutí americké centrální banky (Fedu), zda omezí nástroj kvantitativního uvolňování (QE), či ponechá podporu ekonomického růstu v současném stavu. Vzhledem k hrozbě rozpočtové krize a nepříliš uspokojivým výsledkům dat ze Spojených států je pravděpodobné, že Fed program QE neomezí.

Dnešní očekávaná data a události

  • Maďarsko: Míra nezaměstnanosti (září), Rozhodnutí o úrokové sazbě (říjen)
  • USA: Index cen výrobců (září), Maloobchodní prodeje (září), Spotřebitelská důvěra (říjen)
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
46.000
klientů
20
více než
let zkušeností

Zastavení obchodů a transakcí do Ruska a Běloruska

 

Vážení klienti,

vzhledem k válce na Ukrajině nebude od 21. března 2022 docházet k realizaci plateb s ruskými a běloruskými partnery/bankami.
 
Omlouváme se za případné komplikace.
 
Vaše AKCENTA CZ