Akcenta top

Ranní zprávy 29.10.2013

Ranní zprávy 29.10.2013

Klíčové události

  • SR: Ceny průmyslových výrobců v září ve srovnání se srpnem vzrostly o 0,2 %. Meziročně ceny klesly o 0,8 %.
  • Německo: Sentiment v podnikatelském sektoru zaznamenal poprvé od dubna zhoršení. Firmy hodnotí současnou situaci a budoucí výhled méně optimisticky než minulý měsíc, uvedl průzkum ekonomického institutu. Index Ifo v říjnu klesl o 0,3 bodů na 107,4 bodů.
  • USA: Nálada amerických domácností poklesla na nejslabší úroveň od prosince 2012. Negativní sentiment způsobují obavy z rozpočtové krize a možný propad hospodářského růstu. Index spotřebitelské důvěry se v říjnu snížil na nejnižší úroveň za posledních deset měsíců, tedy na 73,2 bodů ze 77,5 bodů v září, uvedl průzkum University of Michigan. Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby se v září zvýšil o 8,2 miliard dolarů, neboli o 3,7 % na 233,4 mld. dolarů, uvedlo ministerstvo obchodu.

Vývoj na devizovém trhu

  • I přes státní svátek a nízkou likviditu na trhu domácí měna včera vůči euru výrazněji oslabila v ranních hodinách. Během dne své ztráty mírně korigovala a kolem 17. hodiny se kotovala na hladině 25,72 CZK/EUR. Výhled na obchodování koruny na nadcházející týdny zůstává neměnný – koruna v pásmu 25,60 – 26 CZK/EUR. 
  • Na páru s americkým dolarem koruna také oslabovala. Své ztráty postupně nasbírala v průběhu dne a v pozdních odpoledních hodinách se pohybovala na 18,66 CZK/USD. Vůči zlotému se koruně nedařilo, své ztráty však umazala a kurz uzavřel na 6,15 CZK/PLN.
  • Zbytek středoevropských měn čelil vůči euru mírným výkyvům na obě strany. Nižší volatilita na trzích se tak odrážela i na vývoji forintu a zlotého. Forint v závěru odpoledne ukončil s drobnými zisky na hladině 292,17 HUF/EUR. De facto beze změny uzavíral zlotý na úrovni 4,178 PLN/EUR.
  • Obchodování na hlavním měnovém páru probíhalo bez výraznějších výkyvů, kurz eurodolaru se nadále pohybuje kolem hranice 1,380 USD/EUR. Během včerejšího odpoledne dolar nepatrně posílil a v závěru obchodní seance se kotoval na 1,379 USD/EUR. Klid na hlavních trzích může být zapříčiněn i vyčkáváním investorů na rozhodnutí americké centrální banky (Fedu), zda omezí nástroj kvantitativního uvolňování (QE), či ponechá podporu ekonomického růstu v současném stavu. Vzhledem k hrozbě rozpočtové krize a nepříliš uspokojivým výsledkům dat ze Spojených států je pravděpodobné, že Fed program QE neomezí.

Dnešní očekávaná data a události

  • Maďarsko: Míra nezaměstnanosti (září), Rozhodnutí o úrokové sazbě (říjen)
  • USA: Index cen výrobců (září), Maloobchodní prodeje (září), Spotřebitelská důvěra (říjen)
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností