Klíčové události
• Německo: Index podnikatelského prostředí Ifo v říjnu poklesl na 103,2 bodu ze zářijových 104,7 bodu, když pokles byl zaznamenán v obou složkách indexu, tj. jak v hodnocení současnosti, tak v očekáváních.
• USA: Kompozitní index PMI v říjnu poklesl na 57,4 bodu. Rozjednané prodeje domů v září vzrostly o 0,3 % m/m a o 3,0 % r/r. Index výrobní aktivity z okolí Dallasu v říjnu poklesl na 10,5 bodu. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v září poklesly o 1,3 % m/m při očekávaném růstu o 0,5 %. Spotřebitelská důvěra v říjnu vzrostla na 94,5 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
• CZK/EUR: Koruna v předchozích dvou dnech ztrácela a aktuálně se obchoduje na nejslabších hodnotách od začátku září. V pondělí se ještě většina obchodů uskutečnila v blízkosti hladiny 27,70 CZK/EUR a během odpoledních hodin i nad touto hladinou. V úterý koruna oslabovala od časných ranních hodin až k hladině 27,80 a během odpoledne se obchodování víceméně stabilizovalo v hranicích 27,70 – 27,80 CZK/EUR. K úterním korunovým ztrátám vzhledem ke státnímu svátku bezpochyby přispěla i nízká likvidita. Pod prodejním tlakem by měla koruna zůstat i ve zbylých dnech tohoto týdne.
• CZK/USD & CZK/PLN: Posílení eura vůči americkému dolaru v předchozích dvou dnech mělo za následek, že došlo i k mírnému posílení koruny vůči americké měně. Na nejslabších hodnotách se koruna nacházela v úterý ráno – poblíž 21,90 CZK/USD, avšak v závěru úterního odpoledne se obchodovalo již těsně pod hladinou 21,80. I dnešní den by mělo charakterizovat spíše obchodování v postranním trendu 21,70 – 21,90. Vůči polskému zlotému koruna oslabovala a v úterý odpoledne se již nacházela na dohled hladině 6,60 CZK/PLN.
• HUF/EUR & PLN/EUR: Ze zbylých středoevropských měn se polský zlotý k euru ve dvou předchozích dnech pohyboval v rozmezí 4,21 – 4,23 PLN/EUR. Maďarský forint k euru mrně oslabil a během úterý nebyly výjimkou kotace nad úrovní 309 HUF/EUR.
• USD/EUR: Na hlavním měnovém páru dokázalo euro během pondělí a úterý vůči dolaru posílit. Impulsem k dolarovým ztrátám byl především včerejší slabší zářijový výsledek objednávek zboží dlouhodobé spotřeby. Meziměsíční pokles objednávek, a to i po očištění o dopravní prostředky, znamenal posílení eura až na úroveň 1,276 USD/EUR a dolaru následně nepomohl smazat ztráty ani růst spotřebitelské důvěry mezi americkými spotřebiteli. Klíčovou událostí dnešní ho dne bude zveřejnění výsledku zasedání americké centrální banky (Fed).
Očekávaná data a události
• Maďarsko: Míra nezaměstnanosti (září)
• USA: Zasedání FOMC (Fed)