Akcenta top

Ranní zprávy 29.11.2017

Ranní zprávy 29.11.2017
CZ2017-11-29 

Klíčové události

 • ČR: Guvernér České národní banky (ČNB) Jiří Rusnok zopakoval dlouhodobý cíl bankovní rady, tedy že ČNB hodlá pokračovat v normalizaci (zvyšování) úrokových sazeb. K vývoji tuzemské ekonomiky uvedl, že růst je velmi rychlý a vykazuje známky přehřívání ekonomiky a že inflace na horní hranici cíleného pásmu „není žádná tragédie“. 
 • Německo: Ceny dováženého zboží v říjnu +2,6 % r/r. GfK index spotřebitelské nálady v prosinci stagnoval na 10,7 b. 
 • Eurozóna: Peněžní zásoba M3 v říjnu +5 % r/r. 
 • USA: FHFA index cen domů v září +0,3 % m/m. Spotřebitelská důvěra (Conference Board) v listopadu vzrostla z 125,9 b. na 129,5 b. Richmondský Fed index v listopadu vzrostl z 12 b. na 30 b. 

Vývoj na devizovém trhu

 • EURCZK: Koruna včera nabrala ztráty, když ráno vstoupila do obchodního dne kolem 25,43 CZK/EUR a v pozdních odpoledních hodinách se kotovala už na úrovni 25,49 CZK/EUR. Vyjádření guvernéra ČNB Rusnoka se do vývoje kurzu nepromítlo a ekonomický kalendář nenabídl žádné novinky. Druhá polovina týdne už ale bude na makrodata zajímavější, jelikož je ve čtvrtek na programu říjnová nezaměstnanosti a v pátek zpřesnění výsledku růstu HDP za 3. kvartál. V obou případech jsou očekávány velmi pozitivní výsledky, které by koruně mohly pomoci alespoň k menším ziskům. 
 • USDCZK & PLNCZK: Domácí měna si vůči americkému dolaru připsala ztráty v rozsahu přes 14 haléřů a uzavřela na hranici 21,47 CZK/USD. Stalo se tak jednak v návaznosti na slábnutí koruny k euru, a jednak kvůli posilování dolaru na eurodolaru. Na páru se zlotým si koruna také pohoršila a ukončila v blízkosti 6,06 CZK/PLN. 
 • EURHUF & EURPLN: Polský zlotý byl včera jedinou středoevropskou měnou, které se dařilo. Do konce obchodní seance si polepšila k 4,203 PLN/EUR. Forint stejně jako koruna ztrácel a kolem 17. hodiny se kotoval na 311,4 HUF/EUR. 
 • EURUSD: Na hlavním měnovém páru se včera dostal do vedení americký dolar, který do konce evropské seance posílil k 1,187 USD/EUR. Včerejší data i vystoupení představitelů Fedu se na trhu nesetkaly s výraznější odezvou. Dnešní statistiky by však s eurodolarem již mohly zahýbat, a stejně tak i projev guvernérky Fedu J. Yellenové. 

Očekávaná data a události

 • Eurozóna: Ekonomický sentiment (listopad), Spotřebitelská důvěra (listopad)
 • Německo: Index spotřebitelských cen (listopad)
 • USA: Žádosti o hypotéku podle MBA (týden), Hrubý domácí produkt (3. kvartál), Projev guvernérky Fedu J. Yellenové a člena rady guvernérů Williamse, Rozjednané prodeje domů (říjen)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností