Akcenta top

Ranní zprávy 29.12.2015

Ranní zprávy 29.12.2015
CZ2015-12-29

Klíčové události


• ČR: Většina členů bankovní rady České národní banky (ČNB) se shodla, že k ukončení intervenčního režimu dojde nejdříve na konci roku 2016. Důvěra v domácí ekonomiku se v prosinci oproti listopadu zvýšila o 0,6 bodu. Mírně vzrostla důvěra mezi podnikateli (0,2 bodu) a výraznější byl nárůst důvěry mezi spotřebiteli (2 body).
• USA: Index výrobní aktivity z okolí Dallasu v prosinci poklesl na -20,1 bodu.


Vývoj na devizovém trhu

 
• EURCZK: Na úvod posledního týdne v letošním roce se na měnovém páru koruny s eurem nic zajímavého nedělo a většina obchodů se uskutečnila v těsné blízkosti hladiny 27 CZK/EUR. ČNB zveřejnila zápis z posledního zasedání bankovní rady, ze kterého vyplývá, že protiinflační rizika existují především pro kratší konec prognózy a souvisí primárně s poklesem cen ropy. Oproti tomu na horizontu prognózy, což je první polovina roku 2017, jsou protiinflační rizika zhruba vyrovnaná. Centrální bankéři se rovněž shodli, že intervenční režim nebude ukončen dříve než v závěru roku 2016. V polovině příštího roku sice budou do bankovní rady jmenováni dva noví členové, avšak zastánci intervenčního režimu by měli zůstat ve většině. Co se týče vývoje koruny k euru v posledních dnech letošního roku, tak neočekávám, že by mělo dojít k jakékoliv změně. Obchodování těsně nad hladinou 27 CZK/EUR je tak nejpravděpodobnější variantou nejen pro nadcházející týden, ale i pro začátek příštího roku.
• USDCZK & PLNCZK: Závěr roku se odráží na výrazně nižší obchodní aktivitě. Vůči americkému dolaru se včera koruna pohybovala kolem hladiny 24,60 CZK/USD. V USA nebyla zveřejněna žádná důležitější ekonomická data. Na měnovém páru s polským zlotým se rovněž nic zajímavého nedělo, když zlotý vůči koruně mírně oslabil.
• EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se polský zlotý k euru pohyboval v rozmezí 4,23 – 4,25 PLN/EUR. Maďarský forint vůči euru celkem výrazně posílil a v závěru odpoledne se nacházel pod úrovní 314 HUF/EUR.
• EURUSD: Obchodování na hlavním měnovém páru bylo vzhledem k závěru roku a absenci významnějších ekonomických dat klidné. Většina obchodů se uskutečnila v rozmezí 1,096 – 1,099 USD/EUR. Rovněž dnešní den by měl nabídnout klidné obchodování bez výraznějších pohybů.


Očekávaná data a události  


• USA: Spotřebitelská důvěra (prosinec), Index S&P/Case-Shiller Composite-20 (říjen)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
46.000
klientů
20
více než
let zkušeností