Akcenta top

Ranní zprávy 29.3.2019

Ranní zprávy 29.3.2019
CZ2019-03-29 

Klíčové události

  • ČR: Zasedání České národní banky změnu úrokových sazeb nepřineslo a základní úroková sazba tak zůstává na úrovni 1,75 %. Pro zvýšení sazeb hlasovali jen Aleš Michl a Vojtěch Benda.
  • Německo: Harmonizovaná inflace dosáhla v březnu úrovně 1,5 % r/r.
  • USA: HDP v 4. kvartálu po finální revizi vykázalo anualizovaný růst o 2,2 % r/r.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Hlavní událostí včerejška na korunových měnových párech bylo bezpochyby zasedání České národní banky. Ta nastavení měnové politiky ale nezměnila. Centrální bankéři totiž vidí rizika jak v české ekonomice, tak i mimo ni. Z vnějších rizik významnou roli hraje i nadále vývoj okolo brexitu, z domácích si pak bankovní rada všímá především zpomalování růstu mezd a soukromé spotřeby. Inflační rizika jsou hodnocena vyrovnaně. V současné situaci se pak jeví jako nejrealističtější scénář, že ke zvyšování sazeb dojde letos ještě dvakrát. Jako nejpravděpodobnější datum dalšího zvyšování sazeb se v této chvíli jeví květen. V současné situaci plné nejistot se ale může i stát, že se letos sazby již zvyšovat nebudou. Koruna zareagovala na zasedání oslabením, kdy její kurz vůči euru vzrostl během čtvrtečního odpoledne až na úroveň 25,82 CZK/EUR.
  • USDCZK & PLNCZK: Koruna oslabila během čtvrtku i vůči dolaru a okolo páté hodiny odpoledne se její kurz pohyboval na hladině 22,98 CZK/USD. V témže čase se pak kurz CZK/PLN obchodoval na úrovni 6,01.
  • EURHUF & EURPLN: Kurz forintu včera příliš volatilní nebyl. Vůči euru se kurz maďarské měny pohyboval během včerejšího odpoledne okolo hladiny 320,5 HUF/EUR. Zlotý v se pak v témže čase obchodoval vůči euru s kurzem 4,30 PLN/EUR.
  • EURUSD: Eurodolar během včerejška klesal. Hlavní měnový pár světa tak nejspíš reagoval na nervozitu v evropské ekonomice spjatou s nejistotou okolo brexitu. Britští poslanci totiž zamítly všech osm návrhů, jak by mohl vypadat brexit. Euru pak nenahrály ani včerejší výsledky německé harmonizované inflace, která v březnu dosáhla 1,5 % r/r a byla tak nižší, než jak očekával trh. Oproti tomu klid v americké ekonomice hraje jednoznačně spíše do karet dolaru. Kurz USD/EUR tak během včerejšího odpoledne vyklesal až na hladinu 1,123.

Očekávaná data a události

  • Německo: Míra nezaměstnanosti (březen)
  • Eurozóna: Harmonizovaná inflace (březen)
  • USA: Prodeje nových domů (únor)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností