Itálie: Výnos desetiletých italských dluhopisů vzrostl v pondělí na 2,67 %, což je 3,5leté maximum.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Obchodování koruny vůči euru se v úvodu nového týdne odehrávalo především v okolí hladiny 25,70 CZK/EUR. Korunu slovní intervencí opět podpořil guvernér České národní banky (ČNB) J. Rusnok, když prohlásil, že ČNB očekává návrat koruny vůči dolaru i euru na silnější úrovně. Současné oslabení koruny není podle něj změnou v jejím apreciačním trendu. Koruně kromě J. Rusnoka v pondělí pomohla i určitá stabilizace turecké liry. Právě výrazné ztráty turecké měny, jako představitele emerging markets, byly totiž během května jedním z důvodů proč koruna a další středoevropské měny výrazně oslabovaly. Jinak v pondělí nebyla zveřejněna žádná důležitá domácí makroekonomická data a podobně tomu bude i dnes.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna na začátku týdne dále oslabovala a obchodování se přesunulo těsně pod hladinu 22,20 CZK/USD. Mírné ztráty si koruna připsala i na měnovém páru s polským zlotým, kde se během odpoledne kurz nacházel těsně pod hranicí 6 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint vůči euru zkraje týdne zamířil pod hladinu 319 HUF/EUR a polský zlotý testoval úroveň 4,30 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se sice euro v pondělí zkraje dopoledne ještě na chvíli podívalo nad hladinu 1,17 USD/EUR, avšak v průběhu dne již v podstatě pouze ztrácelo a obchodování se přesunulo těsně nad hladinu 1,16 USD/EUR. V pondělí sice nebyla zveřejněna žádná zajímavější makroekonomická data a v USA byly trhy s ohledem na státní svátek zavřené, avšak na eurodolaru bylo vzhledem k politickému vývoji v Itálii pořádně živo. Rýsující se vláda Hnutí 5 hvězd a Ligy severu je po víkendu passé a místo toho se budou v Itálii pravděpodobně konat nové předčasné parlamentní volby s předběžným termínem v říjnu. Do té doby bude pravděpodobně vládnout úřednická vláda v čele s C. Cottarellim. Na první pohled je to pro italské dluhopisy a euro jednoznačně pozitivní zpráva, protože úřednická vláda pojede ve starých fiskálních kolejích bez výdajových experimentů. Na druhé straně je nutné počítat s tím, že říjnové parlamentní volby budou ještě více vyhrocené a v extrémním případě se mohou stát hlasováním o setrvání či odchodu Itálie z eurozóny. A při pohledu na rostoucí výnosy italských dluhopisů je zřejmé, že tuto druhou možnost trhy neberou úplně na lehkou váhu.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Peněžní zásoba M3 (duben)
USA: Index vývoje cen nemovitostí S&P/Case-Shiller (březen), Index spotřebitelské důvěry (květen)