Eurozóna:Peněžní zásoba M3 v dubnu zrychlila na 4,7 % r/r z březnových 4,5 % r/r. Indikátor ekonomické důvěry v květnu vzrostl na 105,1 z dubnových 103,9 bodu.
Německo:Spotřebitelská důvěra podle agentury GfK v červnu poklesla na 10,1 z květnových 10,4 bodu.
Maďarsko:Tamní centrální banka (MNB) ponechala na zasedání hlavní úrokovou sazbu beze změny na úrovni 0,90 %.
USA: Ceny nemovitostí podle indexu S&P/Case-Shiller v březnu vzrostly o 3,72 % r/r. Spotřebitelská důvěra v květnu vzrostla na 134,1 z dubnových 129,2 bodu. Výrobní aktivita z okolí Dallasu v květnu poklesla na -5,3 z dubnových 2,0 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Obchodování koruny vůči euru se v úterý odehrávalo především v okolí hladiny 25,85 CZK/EUR. Domácí makroekonomický kalendář byl včera prázdný a podobně tomu bude i dnes.
USDCZK & PLNCZK: Mírné ztráty si včera koruna připsala vůči americkému dolaru, když ke konci odpoledne oslabila nad hladinu 23,10 CZK/USD. Na měnovém páru koruny s polským zlotým pokračovalo obchodování cca 1-2 haléře nad hranicí 6 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint včera vůči euru oslabil nad hladinu 327 HUF/EUR. Maďarská centrální banka (MNB) včera podle předpokladů ponechala hlavní úrokovou sazbu na úrovni 0,9 % a navzdory zrychlující inflaci v Maďarsku se nezdá, že by chtěla měnovou politiku prostřednictvím sazeb tzv. začít normalizovat. Velmi zajímavé bude z tohoto pohledu sledovat červnové zasedání, kdy bude mít MNB k dispozici novou inflační prognózu a na kterém pravděpodobně marginálně zvýší depozitní sazbu, avšak hlavní tříměsíční sazbu ponechá velmi pravděpodobně beze změny. Pravděpodobnost, že forint v nadcházejících týdnech oslabí až k hladině 330 se tak zvyšuje. Polský zlotý včera vůči euru mírně oslabil, avšak obchodování se udrželo pod úrovní 4,30 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se v úterý obchodovalo v úzkém rozmezí 1,118 – 1,12 USD/EUR a v závěru odpoledne euro mírně oslabilo. Volby do Evropského parlamentu máme a sebou tak se může opět rozjet slovní válka mezi Itálií a Evropskou komisí ohledně dodržování fiskální disciplíny. M. Salvini včera řekl, že rozpočtová pravidla by podle něj měla být cílena na snižování nezaměstnanosti, a ne na udržování rozpočtových deficitů pod 3 % HDP. Další válka, tentokráte obchodní mezi USA a Čínou, může dostat nový rozměr, když se Čína chystá omezit vývoz kovů vzácných zemin do USA. Odhaduje se, že Čína má cca 90 % světových zásob těchto kovů.
Očekávaná data a události
Francie: Hrubý domácí produkt (1. čtvrtletí) – finální údaj
Německo: Míra nezaměstnanosti (květen)
USA: Index výrobní aktivity z okolí Richmondu (květen)