Klíčové události
• Řecko: V zemi byly zavedeny limity na výběry z bankomatů. Tamní banky a Athénská burza zůstávají dnes zavřené.
• Německo: Ceny dováženého zboží v květnu -0,8 % r/r.
• Maďarsko: Míra nezaměstnanosti v květnu na úrovni 7,1 %.
• Eurozóna: Peněžní zásoba M3 v květnu +5 % r/r.
• USA: Spotřebitelská důvěra podle Univerzity v Michigan v červnu vzrostla z 90,7 b. na 96,1 b.
Vývoj na devizovém trhu
• CZK/EUR: Vývoj koruny vůči euru nebyl na konci týdne nijak zajímavý. Domácí měně se nejdříve podařilo posílit k hladině 27,16 CZK/EUR, odpoledne se dostala do mírné ztráty a obchodní seanci uzavřela na úrovni 27,23 CZK/EUR. Ekonomický kalendář nabídne nová data až v úterý, kdy bude zveřejněna finální revize HDP za 1. čtvrtletí. Vzhledem k intervenční hranici 27 CZK/EUR nelze očekávat, že by koruna ze současných hodnot výrazněji posílila. Pro tento týden je pravděpodobný vývoj převážně v pásmu 27,15 – 27,35 CZK/EUR.
• CZK/USD & CZK/PLN: Koruna na páru s americkým dolarem v pozdních odpoledních hodinách oslabila a kolem 17. hodiny se pohybovala na úrovni 24,45 CZK/USD. Vůči zlotému si domácí měna připsala malé zisky a v závěru odpoledne se kotovala na úrovni 6,519 CZK/PLN.
• HUF/EUR & PLN/EUR: Ze zbylých středoevropských měn se alespoň trochu dařilo forintu. Posílil sice k 311,4 HUF/EUR, ale kvůli korekci většinu zisků umazal a uzavřel na 312,0 HUF/EUR. Zlotý celý den de facto stagnoval. Většina pohybů se odehrála lehce nad hranicí 4,17 PLN/EUR.
• USD/EUR: Na hlavním měnovém páru v průběhu evropské seance panoval klid. K většímu výkyvu došlo až během pozdního odpoledne, kdy se směr eurodolaru obrátil ve prospěch amerického dolaru. Kolem 17. hodiny se obchodovalo v blízkosti 1,114 USD/EUR. Napětí okolo Řecka nabralo v uplynulých dnech až nečekanou intenzitu a uplynulý víkend začalo vrcholit. Řecku totiž v úterý dojdou peníze, jelikož skončí záchranný program, díky kterému by dostalo prostředky na uhrazení splátky. Tamní parlament nakonec rozhodl o uspořádání referenda o přijetí návrhů mezinárodních věřitelů. Referendum se bude konat 5. července. V pondělí v Řecku neotevřou banky ani burza. Otázkou je, jak na vyvstalou situaci zareagují finanční trhy. Zřejmě nebudeme svědky dramatických výkyvů, ale určitě očekáváme zvýšenou volatilitu.
Očekávaná data a události
• Německo: Index spotřebitelských cen (červen)
• Eurozóna: Spotřebitelská důvěra (červen), Ekonomický sentiment (červen)
• USA: Rozjednané prodeje domů (květen)
Miroslav Novák 
Vystudoval obor Finance na Vysoké škole ekonomické v Praze a Finance a finanční služby na Vysoké škole finanční a správní.
Zkušenosti v oblasti bankovnictví načerpal v UniCredit Group, kde působil na oddělení Treasury. Od roku 2010 pracuje jako analytik ve společnosti AKCENTA. K oblastem jeho zájmu patří především problematika měnových kursů.
Miroslav Novák není ortodoxním zastáncem žádné ekonomické školy, což mu umožňuje hodnotit objektivně nejenom dění na finančních trzích, ale i na poli globální ekonomiky. Je autorem řady odborných článků a expertních komentářů, které pravidelně využívají přední česká i polská média.