Německo:IFO index podnikatelské nálady v červenci stagnoval na 10,7 b. Index spotřebitelských cen v červnu +0,1 % m/m a +2,1 % r/r.
Eurozóna: Spotřebitelská důvěra v červnu poklesla z 0,2 b. na -0,5 b. ECB do října 2019 představí novou nezajištěnou O/N referenční úrokovou sazbu zvanou ESTER (euro short-term rate).
USA:Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti v uplynulém týdnu: 227 tisíc. Hrubý domácí produkt v 1. kvartále +2 % r/r.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna během dopoledne slábla lehce nad hranici 26 CZK/EUR a dosáhla k 26,05 CZK/EUR. Po 11. hodině obrátila směr a do pozdních odpoledních hodin se vrátila k hladině 25,96 CZK/EUR. Koruna včera dosáhla na nejslabší hodnoty od října 2017. Jelikož z české ekonomiky nebyly zveřejněny žádné důležité statistiky, a ani centrální bankéři z ČNB nevystoupili s novými prohlášeními, koruna stejně jako další středoevropské měny čelila oslabujícím tlakům především kvůli přetrvávající rizikové averzi investorů vůči měnám emerging markets.
USDCZK & PLNCZK: Koruna se vůči americkému dolaru v ranních hodinách pohybovala na slabších hodnotách, po 12. hodině se pak obchodování přesunulo k hladině 22,45 CZK/USD a v její blízkosti se udrželo až do konce obchodní seance. Na páru se zlotým si domácí měna polepšila a kolem 17. hodiny se pohybovala na 5,944 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny si připsaly další ztráty. Maďarský forint rozšířil ztráty k hladině 328,8 HUF/EUR a polský zlotý oslabil k hodnotám kolem 4,367 PLN/EUR.
EURUSD: Na eurodolaru se včera dařilo euru, které do konce evropské seance posílilo k 1,159 USD/EUR. Do dění na trhu se nadále primárně promítají eskalace geopolitických vztahů, přičemž nejvíce nevyzpytatelným faktorem je v současné době nejspíše prezident USA Donald Trump, který je schopen během velmi krátké doby důrazně přitvrdit anebo naopak velmi zmírnit ve vyjednávání ohledně obchodních dohod. Jeho těžko čitelná strategie rozhodně nedává investorům klidné spaní.
Očekávaná data a události
ČR: Hrubý domácí produkt – revize (1. kvartál)
Německo: Míra nezaměstnanosti (červen)
Polsko: Běžný účet platební bilance (1. kvartál)
Eurozóna: Předběžný odhad HICP (červen)
USA: Osobní příjmy a výdaje (červen), Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (týden), Chicagský PMI index (červen), Spotřebitelská důvěra podle Univerzity Michigan (červen)