Akcenta top

Ranní zprávy 29.8.2013

Ranní zprávy 29.8.2013

Klíčové události

  • ČR: prezident M. Zeman podle předpokladů podepsal rozpuštění Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. 
  • Německo: Spotřebitelská důvěra, vyjádřená indexem výzkumného institutu GfK, pro září poklesla na 6,9 bodu ze srpnových 7,0 bodu.
  • USA: Prodej již postavených domů v červenci meziměsíčně poklesl o 1,3 % a meziročně vzrostl o 6,7 %.

Vývoj na devizovém trhu

  • Koruna včera z denního nadhledu vůči euru mírně posílila a vrátila se zpět pod hladinu 25,70 CZK/EUR. V závěru odpoledne se obchodovalo v blízkosti hladiny 25,65 CZK/EUR. Domácí ekonomický kalendář bude i ve zbytku týdne prázdný s výjimkou zítřejších statistik České národní banky, které však na kurz koruny mají zanedbatelný vliv. Koruna tak bude reagovat především na zahraniční data a události. Rovněž vývoj na tomto měnovém páru by měl být během dnešního i zítřejšího dne umírněný, bez výraznějších změn. 
  • Vůči americkému dolaru koruna ztrácela, když během odpoledne zamířila vstříc hladině 19,30 CZK/USD. Napětí na finančních trzích v souvislosti s děním kolem Sýrie hraje do karet americkému dolaru, který může ve zbylých dnech tohoto týdne dále posilovat. Výrazné zisky a návrat pod hranici 6 CZK/PLN si koruna připsala vůči polské měně a dostala se na několikatýdenní maxima. V Polsku však nebyla zveřejněna žádná důležitá data a ztráty zlotého tak lze primárně přičíst technickým faktorům.
  • Zbylé středoevropské měny dále ztrácely. Nejvíce polský zlotý, který vůči euru zamířil směrem k hladině 4,30 PLN/EUR. Maďarský forint rozšířil včerejší ztráty výrazněji nad hranici 300 HUF/EUR.
  • Vývoj na hlavním měnovém páru do značné míry i nadále určovala situace kolem Sýrie. Euro vůči dolaru nejprve stagnovalo, ale během odpoledne začalo ztrácet a obchodování se přemístilo do blízkosti hladiny 1,33 USD/EUR. Dnes zkraje rána se obchoduje již pod zmíněnou hladinou 1,33.

Dnešní očekávaná data a události

  • Německo: Míra nezaměstnanosti, Index spotřebitelských cen (srpen)
  • USA: Druhý odhad růstu HDP (2. čtvrtletí), Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností