Akcenta top

Ranní zprávy 29.8.2016

Ranní zprávy 29.8.2016
CZ2016-08-29 

Klíčové události

  • Slovensko: Index cen výrobců v červenci +0,1 % m/m a +4,6 % r/r. 
  • Německo: GfK index spotřebitelské nálady v září vzrostl z 10 b. na 10,2 b. 
  • Eurozóna: Peněžní zásoba M3 v červenci +4,8 % r/r. 
  • USA: Hrubý domácí produkt ve 2. kvartále +2,3 % k/k a +1,1 % r/r. Jádrový index výdajů na osobní spotřebu ve 2. kvartále +1,8 % k/k. Spotřebitelská důvěra podle Univerzity v Michigan v srpnu poklesla z 90 b. na 89,8 b. Guvernérka americké centrální banky (Fedu) J. Yellenová při svém vystoupení v Jackson Hole uvedla, že hospodářská aktivita ve Spojených státech pokračuje v expanzi, a je tažena solidním růstem výdajů domácností. K inflaci guvernérka řekla, že očekává její zrychlení k dvouprocentnímu cíli během příštích dvou až tří let. Co se týče nastavení úrokových sazeb, tak Yellenová oznámila, že na trhu práce pokračuje příznivá situace a výhled pro ekonomický růst a inflaci je pozitivní, a důvody pro zvýšení sazeb tudíž zesílily. Další představitel Fedu Fischer k vyjádření J. Yellenové sice dodal, že její komentář je konsistentní s možností růstu sazeb v září, ale takový scénář se podle nás jeví jako značně nepravděpodobný. 

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Na měnovém páru koruna s eurem bylo v pátek vše při stejném. Obchodovalo se v těsné blízkosti intervenční hranice 27 CZK/EUR a navíc v současné době nevidíme důvody, proč by u kurzu mělo dojít k významnějším změnám. 
  • USDCZK & PLNCZK: Americký dolar na hlavních trzích v průběhu pátečního večera po vystoupení J. Yellenové posílil a kurz vůči koruně se přesunul nad hranici 24 CZK/USD. V pondělí ráno se pohybuje kolem 24,10 CZK/USD. Výkyvy koruny k zlotému nebyly nijak výrazné. V závěru odpoledne se kotovala na 6,244 CZK/PLN. 
  • EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny si v pátek polepšily. Forint posílil do pozdního odpoledne k 308,1 HUF/EUR. Zlotý ukončil na páru s eurem v blízkosti hladiny 4,317 PLN/EUR. 
  • EURUSD: Na hlavním měnovém páru došlo během evropské seance k větším pohybům až v závěru odpoledne. Investoři ale vyčkávali až na vystoupení guvernérky Fedu J. Yellenové, které se uskutečnilo ve večerních hodinách našeho času. Vyjádření guvernérky se nesla v pozitivním duchu a přispěla k očekáváním, že zvýšení úrokových sazeb je v dohlednu. Zda k tomuto kroku dojde ještě letos, je však stále velkou otázkou. Dolar nabral v reakci na slova Yellenové velmi slušné zisky a v pondělí ráno se obchoduje na 1,119 USD/EUR. 

Očekávaná data a události

  • USA: Osobní příjem (červenec), Osobní výdaje (výdej), Jádrový index výdajů na osobní spotřebu (červenec)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností