Eurozóna:Peněžní zásoba M3 v červenci zpomalila na 4,0 % r/r z červnových 4,5 % r/r.
USA:Obchodní bilance v červenci skončila schodkem ve výši 72,2 mld. korun. Velkoobchodní zásoby v červenci vzrostly o 0,7 % m/m. Index cen nemovitostí S&P/Case-Shiller v červnu vzrostl o 6,24 % r/r. Spotřebitelská důvěra v srpnu vzrostla na 133,4 z červencových 127,9 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna si v úterý prožila další poklidný den s obchodováním vůči euru těsně nad hladinou 25,70 CZK/EUR. Včera nebyla zveřejněna žádná významnější domácí makroekonomická data. Ostatně to samé, co pro korunu, platí i pro zbytek středoevropského regionu – chudý týden na makroekonomické statistiky (výjimkou páteční zpřesněný odhad HDP) se odráží i do klidného obchodování s korunou, potažmo se středoevropskými měnami obecně.
USDCZK & PLNCZK: Zatímco vůči euru koruna v úterý stagnovala, tak vůči americkému dolaru v úterý dále posílila a zamířila pod hladinu 22 CZK/USD. Důvod k posílení koruny vůči dolaru je nutné hledat výhradně ve vývoji na hlavním měnovém páru EURUSD. Na měnovém páru s polským zlotým včera pokračovalo obchodování na horní straně hladiny 6 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se maďarský forint vůči euru v úterý pohyboval v širším okolí hladiny 324 HUF/EUR. Druhá regionální měna, polský zlotý, se nacházela v rozmezí 4,266 – 4,276 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru pokračovalo posilování eura, které během odpoledne vyústilo v proražení úrovně 1,17 USD/EUR. Společná evropská měna je aktuálně vůči dolaru nejsilnější od konce července. Včera zveřejněná data z USA přitom byla vesměs pozitivní – nárůst spotřebitelské důvěry, která se nachází na velmi silných hodnotách v kombinaci s růstem velkoobchodních zásob, které signalizují pozitivní příspěvek zásob k růstu amerického HDP ve 3. čtvrtletí. Mírně vyšší schodek naopak vykázala červencová obchodní bilance. Posílení eura tak lze přičíst pozitivnímu sentimentu na finančních trzích v kontextu snížení obav z eskalace protekcionistických opatření mezi eurozónou a USA poté, co byla včera uzavřena obchodní dohoda mezi USA a Mexikem.
Očekávaná data a události
Německo: Spotřebitelská důvěra podle agentury GfK (září)
Francie: Hrubý domácí produkt – zpřesněný odhad (2. čtvrtletí)
USA: Hrubý domácí produkt – zpřesněný odhad (2. čtvrtletí), Jádrové výdaje na osobní spotřebu (2. čtvrtletí), Rozjednané prodeje nemovitostí (červenec)