Klíčové události
• Německo: Spotřebitelská důvěra podle agentury GfK v říjnu poklesla na 8,3 ze zářijových 8,6 bodu.
• Slovensko: Ceny průmyslových výrobců v srpnu poklesly o 0,4 % m/m a o 3,6 % r/r.
• USA: Anualizovaný růst HDP ve 2. čtvrtletí byl revidován na 4,6 % z původních 4,2 %. Spotřebitelská důvěra vyjádřená indexem Michiganské univerzity v září stagnovala na 84,6 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
• CZK/EUR: Ani v závěru minulého týdne se toho na měnovém páru koruny s eurem příliš zajímavého nedělo. Většina obchodů na mezibankovním trhu proběhla lehce nad hladinou 27,50 CZK/EUR. Nízkou volatilitu podpořila absence významnějších ekonomických dat z domova i z eurozóny. I v tomto týdnu by se převážná část obchodů měla odehrávat v okolí hladiny 27,50 CZK/EUR. Z ekonomických dat bude zajímavé sledovat zpřesněný výsledek HDP za 2. čtvrtletí a index nákupních manažerů PMI v průmyslu. V závěrečném čtvrtletí letošního roku předpokládám, že se kurz koruny k euru bude nacházet v rozmezí 27,50 – 28 CZK/EUR.
• CZK/USD & CZK/PLN: Vůči americkému dolaru koruna v závěru uplynulého týdne dále ztrácela a opětovně posunula svá minima. Aktuálně se koruna nalézá v blízkosti nejslabších hodnot od června 2010. I nadále platí, že se koruna vůči dolaru nachází pod silným prodejním tlakem, což indikuje její další ztráty. Na druhé straně koruna oslabuje již tři měsíce v řadě a z tohoto důvodu nelze vyloučit korekci a krátkodobý návrat koruny k mírně silnějším hodnotám. Na měnovém páru koruny k polskému zlotému se v pátek nic zásadního nestalo. I nadále se obchodovalo převážně několik haléřů pod hladinou 6,60 CZK/PLN.
• HUF/EUR & PLN/EUR: Ze zbylých středoevropských měn zlotý k euru v pátek mírně oslabil a během odpoledne se nacházel v blízkosti úrovně 4,18 PLN/EUR. Maďarský forint si k euru rovněž připsal ztráty a oslabil nad hladinu 312 HUF/EUR.
• USD/EUR: Na hlavním měnovém páru euro vůči dolaru po lepších ekonomických datech z USA v závěru minulého týdne zamířilo pod hladinu 1,27 USD/EUR. Společná evropská měna se aktuálně nachází na nejslabších hodnotách od předloňského listopadu a zůstává pod silným prodejním tlakem. Další ztráty eura jsou v tomto týdnu pravděpodobné, na druhou stranu s výrazným posílením dolaru v posledních měsících roste pravděpodobnost korekce a krátkodobého posunu eura na mírně silnější hodnoty.
Očekávaná data a události
• Eurozóna: Indexy důvěry (září)
• Německo: Index spotřebitelských cen (září)
• USA: Osobní spotřeba (srpen), Rozjednané prodej domů (srpen), Index výrobní aktivity z okolí Dallasu (září)