Eurozóna:Peněžní zásoba vyjádřená peněžním agregátem M3 v srpnu vzrostla o 4,8 % r/r.
USA:Hrubý domácí produkt vzrostl ve 2. čtvrtletí o 3,9 % anualizovaně. Osobní spotřeba se ve 2. čtvrtletí zvýšila o 3,6 %. Spotřebitelská důvěra podle indexu Michiganské univerzity v září vzrostla na 87,2 bodu. Jádrové výdaje na osobní spotřebu v srpnu vzrostly o 0,1 % m/m a o 1,3 % r/r. Chystané prodeje domů v srpnu poklesly o 1,4 % m/m a vzrostly o 6,7 % r/r.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna se v pátek vůči euru pohybovala převážně pod hladinou 27,20 CZK/EUR. Výjimkou však nebyly ani obchody lehce nad touto úrovní. Na úvod nového týdne, který byl díky domácímu státnímu svátku poznamenán velmi nízkou likviditou, se kurz nacházel převážně v širším okolí hladiny 27,20 CZK/EUR. Dnes nebudou zveřejněna žádná důležitější data z domácí ekonomiky, přičemž je velmi těžko odhadnutelné, kterým směrem se koruna vydá. Pro další oslabení koruny lze sice důvody hledat jen stěží, avšak pokud trh korunu posune spekulativně na slabší hodnoty, tak to České národní bance vadit určitě nebude. Naopak pro posílení koruny zpět do blízkosti intervenční hladiny 27 CZK/EUR hovoří pozitivní vývoj v domácí ekonomice.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna dokázala v pátek odpoledne a následně i v pondělí mírně posílit a v závěru pondělního odpoledne se obchodovalo pod hladinou 24,30 CZK/USD. Koruna se momentálně nachází v blízkosti měsíčního minima a vývoj v dalších dnech zůstává primárně odvislý od vývoje na eurodolaru. Vůči polskému zlotému koruna mírně posílila směrem k hladině 6,40 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny na úvod nového týdne vesměs ztrácely. Výrazně si pohoršil především polský zlotý, který se krátce nacházel až na úrovni 4,24 PLN/EUR. Obchodování maďarského forintu k euru probíhalo především v hladinách 314 – 315,50 HUF/EUR.
EURUSD: Vývoj na hlavním měnovém páru je v posledních dnech o hledání směru. To platilo jak pro páteční obchodování, tak i pro vývoj v pondělí. Tento vývoj je odrazem toho, že od americké centrální banky (Fed) zatím jednoznačně nezaznělo, kdy dojde k prvnímu zvýšení úrokových sazeb. Zda ještě v letošním roce, či až v roce 2016. Vzhledem k tomu, že z eurozóny nechodí ani příliš dobrá, ani příliš špatná data a Evropská centrální banka (ECB) si silné euro nepřeje, tak s obchodováním v bočním trendu je pravděpodobně nutné počítat i v nejbližších týdnech.
Očekávaná data a události
Německo: Index spotřebitelských cen – předběžný odhad (září)
USA: Index cen domů S&P/Case-Shiller (červenec), spotřebitelská důvěra (září)