Slovensko: Běžný účet platební bilance v červenci v deficitu 367 mil. EUR. Národná banka Slovenska (NBS) zvýšila prognózu letošního růstu slovenské ekonomiky na 3,5 % z 3,3 %. Index cen výrobců v srpnu -4,8 % r/r.
Maďarsko: Míra nezaměstnanosti v srpnu na úrovni 4,9 %.
Německo: Ceny dováženého zboží v srpnu -2,6 % r/r. GfK index spotřebitelské nálady v říjnu poklesl z 10,2 b. na 10 b.
USA: Index PMI ve službách v září vzrostl z 51 b. na 51,9 b. Richmondský Fed index se v září zvýšil z -11 b. na -8 b. S&P/Case-Shiller index cen domů v červenci +5 % r/r. Conference Board – Spotřebitelská důvěra v září vzrostl ze 101,1 b. na 104,1 b. MBA žádosti o hypotéku v uplynulém týdnu -0,7 % t/t. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v srpnu 0,0 % m/m .
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Státní svátek se na vývoji kurzu koruny k euru nijak nepromítl a na trhu pokračovalo bezvětří. Kurz je tak stále přikovaný u intervenční hranice 27 CZK/EUR. Hlavní událostí dnešního dne bude zasedání bankovní rady České národní banky (ČNB). Od ČNB se velmi pravděpodobně nedočkáme žádné změny v měnové politice, což platí i pro nastavení intervenčního režimu. Nicméně, od centrální banky zřejmě uslyšíme slovní intervence, které budou zaměřeny proti současným tlakům na posílení koruny.
USDCZK & PLNCZK: Koruna vůči americkému dolaru vykázala výkyvy na obě strany. Domácí měně se sice nejdříve podařilo posílit k 24,03 CZK/USD, poté se však přesunula do červených čísel a ukončila na hladině 24,13 CZK/USD. Na páru se zlotým se koruně podařilo posílit a kolem 17. hodiny se kotovala na 6,293 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny včera ztrácely. Forint uzavřel u hranice 308,1 HUF/EUR. Zlotý se v pozdních odpoledních hodinách obchodoval za 4,294 PLN/EUR.
EURUSD: Vývoj eurodolaru byl poměrně rozkolísaný. Nakonec se do vedení dostal americký dolar, který posílil do konce evropské seance k úrovni 1,119 USD/EUR. Co se týče nových makrodat, tak pro trh byl důležitý výsledek srpnových objednávek dlouhodobé spotřeby, které namísto poklesu překvapily stagnací. Dnes bude ekonomický kalendář také hrát podstatnou roli, přičemž pozornost připoutá zejména revize růstu HDP za 2. kvartál.
USA: Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (týden), Hrubý domácí produkt - revize (2. kvartál), Rozjednané prodeje domů (srpen), Projevy členů Fedu – Lockhart, Powell, Yellen