ČR: Bankovní rada ČNB ponechala na středečním zasedání hlavní úrokovou sazbu na úrovni 0,25 %.
Eurozóna: Peněžní zásoba M3 v srpnu vzrostla o 5,0 % r/r. Indikátor ekonomické důvěry se v září zvýšil na 113 bodu.
Německo: Spotřebitelské ceny v září podle předběžného odhadu vzrostly o 0,1 % m/m a o 1,8 % r/r.
USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v srpnu vzrostly o 1,7 % m/m. HDP ve 2. čtvrtletí podle zpřesněného odhadu vzrostl o 3,1 %. Obchodní bilance byla v srpnu schodková ve výši 62,9 mld. dolarů.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna se vůči euru ve středu a ve čtvrtek pohybovala těsně nad hladinou 26 CZK/EUR. Po středečním zasedání bankovní rady ČNB, respektive po zahájení tiskové konference, se sice koruna na velmi krátký okamžik podívala těsně pod hladinu 26, ale výraznější zisky si připsat nedokázala. Co se týče samotného zasedání, tak ČNB ponechala hlavní úrokovou sazbu beze změny na úrovni 0,25 %. Z následné tiskové konference však vyznělo, že hlasování o sazbách bylo velmi těsné. Ze sedmičlenné bankovní rady tři centrální bankéři hlasovali pro zvýšení sazeb, čtyři byli proti. Zvýšení úrokových sazeb na nadcházejícím zasedání v listopadu je tak téměř hotovou záležitostí. V bankovní radě v září převážil názor počkat na novou makroekonomickou prognózu, která bude k dispozici v listopadu a také na říjnové zasedání Evropské centrální banky, kde se očekává zveřejnění detailů k omezení programu QE. Na základě zářijového zasedání ČNB se tak jeví poměrně pravděpodobně, že obchodování koruny vůči euru bude i v říjnu pokračovat lehce nad hladinou 26 CZK/EUR.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna v předchozích dvou dnech v souhrnu mírně posílila a ve čtvrtek odpoledne se nacházela kolem hladiny 22,10 CZK/USD. Ve středu však nebyly výjimkou obchody nad úrovní 22,20. Vůči polskému zlotému koruna posílila těsně nad hranici 6 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se maďarský forint vůči euru pohyboval v rozmezí 311 – 312 HUF/EUR. Polský zlotý vůči euru ve středu oslabil výrazněji nad hladinu 4,30 PLN/EUR, kde se pohyboval i během čtvrtku.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro vůči dolaru ve středu oslabilo až na úroveň 1,172 USD/EUR. Ve čtvrtek euro část předchozích ztrát korigovalo a to navzdory pozitivním makroekonomickým datům z USA.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Index spotřebitelských cen – předběžný odhad (září), Projev prezidenta Evropské centrální banky M. Draghiho
Německo: Míra nezaměstnanosti (září)
Polsko: Index spotřebitelských cen – předběžný odhad (září)
USA: Deflátor jádrových výdajů na osobní spotřebu (srpen), Osobní příjmy a výdaje (srpen)