Klíčové události
- Eurozóna: Ceny průmyslových výrobců se v květnu ve srovnání s dubnem snížily o 0,3 %. Meziročně ceny poklesly o 0,1 % a následovaly tak předchozí snížení o 0,2 % z dubna, kdy se jednalo o první pokles od února 2010. Míra nezaměstnanosti se v květnu meziměsíčně zvýšila o 0,1 % na rekordních 12,1 % a počet osob bez práce tak vzrostl o 67 tisíc na 19,22 milionů, výsledky oznámil statistický úřad. Ve srovnání s květnem 2012 se počet nezaměstnaných zvýšil o 1,34 miliónů.
- USA: Celkový objem průmyslových objednávek přijatý americkými výrobními podniky vzrostl v květnu meziměsíčně o 2,1 %, tedy o 9,9 miliard dolarů na 485 miliard dolarů a následoval tak přechozí růst z dubna o 1,3 %. Ve srovnání s květnem 2012 se objem objednávek zvýšil o 0,9 %, uvedlo ministerstvo obchodu. Výdaje ve stavebnictví se v květnu také zvýšily, a to meziměsíčně o 0,5 %. Jedná se o nejvýraznější růst od února tohoto roku.
Vývoj na devizovém trhu
- Obchodování s korunou pokračovalo i včera bez výraznějších výkyvů, z rána nepatrně posílila a na začátku odpoledne se vůči euru pohybovala mírně pod hranicí 26,00 CZK/EUR, v závěru odpoledne došlo ke korekci a kurz oslabil opět k hladině 26,03 CZK/EUR. Na páru s dolarem koruna oslabovala již od dopoledních hodin, kolem 17 hodiny se pohybovala v drobné ztrátě na úrovni 19,97 CZK/USD. V průběhu dne nebyly uveřejněny žádné nové makroekonomické údaje z tuzemska, na korunu zřejmě nepůsobil ani vývoj na okolních trzích.
- Ve středoevropském regionu se dařilo pouze forintu, i když zisky, které nasbíral, byly spíše drobné. Během pozdního odpoledne se kotoval za 292,76 HUF/EUR. Zlotý i přes pozitivní vývoj na začátku seance, kdy se posílil k hranici 4,32 PLN/EUR, tak v průběhu dne ztrácel a ukončil na hladině 4,334 PLN/EUR.
- Na hlavním měnovém páru euro v průběhu dne významně ztrácelo a kurz eurodolaru se dostal lehce pod úroveň 1,30 USD/EUR, euru však pomohla korekce v závěru obchodních hodin, kdy kurz vyskočil k hladině 1,303 USD/EUR. Vývoj na eurodolaru mohl být ovlivněn i novými daty, kdy údaje ze Spojených států byly spíše pozitivní, zatímco z eurozóny nemile překvapily.
Dnešní očekávaná data a události
- SR: Maloobchodní tržby (květen)
- Polsko: Úrokové sazby (červenec)
- Německo: PMI – služby (červen)
- Eurozóna: PMI – služby (červen), Maloobchodní tržby (květen)
- USA: ADP report o zaměstnanosti (červen), Obchodní bilance (květen), Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (týden), ISM - Sektor služeb (červen)