ČR: Hrubý domácí produkt ve 2. kvartále +0,9 % k/k a +2,6 % r/r. Česká národní banka uvedla, že dluhy českých domácností se v srpnu zvýšily. Ke konci srpna dlužily bankám přes 1,387 bln. Kč, o 10 mld. Kč více než v červenci. Meziročně dluhy domácností vzrostly o více než 87 mld. Kč
Maďarsko: Obchodní bilance v červenci v přebytku 668 mil. EUR.
Polsko: Běžný účet platební bilance ve 2. kvartále v přebytku 988 mil. EUR.
Německo: Maloobchodní tržby v srpnu -0,4 % m/m a +3,7 % r/r.
Eurozóna: Míra nezaměstnanosti v srpnu na úrovni 10,1 %. Předběžný odhad HICP v září +0,4 % r/r.
USA: Osobní příjem v srpnu +0,2 % m/m. Osobní výdaje v srpnu 0,0 % m/m. Chicagský PMI index v září vzrostl z 51,5 b. na 54,2 b. Spotřebitelská důvěra podle Univerzity v Michigan se v září zvýšila z 89,8 b. na 91,2 b.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Závěr týdne nic nového nepřinesl. Opět se obchodovalo ve vzdálenosti jen několika málo haléřů nepatrně nad hranicí 27 CZK/EUR. ČSÚ k výsledku růstu HDP za 2. kvartál uvedla, že tahouny růstu byla především silná zahraniční poptávka a stabilní spotřeba domácností. I přes meziroční zpomalení růstu kvůli slabšímu přílivu prostředků z fondů EU zůstává česká ekonomika nadále ve velmi solidní kondici
USDCZK & PLNCZK: Koruna v reakci na dění na hlavních trzích nejdříve ztrácela k 24,22 CZK/USD, poté se přehoupla do černých čísel a uzavřela na 24,03 CZK/USD. Vůči zlotému naopak zprvu posilovala, poté ale většinu zisků odevzdala zpět a ukončila na 6,275 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny kopírovaly podobný vývoj. V první polovině dne ztrácely, odpoledne ale tyto ztráty umazaly. Forint se kolem 17. hodiny kotoval na hladině 308,9 HUF/EUR. Zlotý završil obchodní seanci u hranice 4,30 PLN/EUR.
EURUSD: Vývoj na hlavním měnovém páru byl na konci týdne silně ovlivněn nervozitou kolem Deutsche Bank. Společná evropská měna ztrácela k hladině 1,115 USD/EUR, následně ale na trzích došlo ke korekci díky zprávám, že Deutsche Bank disponuje dostatečnou likviditou. Kurz eurodolaru se tak do konce evropské seance vrátil k úrovni 1,124 USD/EUR. Z pohledu ekonomického kalendáře budou tento týden nejzajímavějšími dny středa a pátek, kdy se opět dočkáme slušné nadílky nových makrodat ze Spojených států, a to zejména čísel za trh práce.
Očekávaá data a události
ČR: Index PMI ve výrobním sektoru (září)
Maďarsko: Index PMI ve výrobním sektoru (září)
Polsko: Index PMI ve výrobním sektoru (září)
Německo: Index PMI ve výrobním sektoru (září)
Eurozóna: Index PMI ve výrobním sektoru (září)
USA: Index PMI ve výrobním sektoru (září), Index ISM ve výrobním sektoru (září)