ČR:Index nákupních manažerů PMI ve zpracovatelském sektoru v září vzrostl na 56,6 bodu ze srpnových 54,9 bodu. Přebytek státního rozpočtu na konci září činil 17,4 mld. korun.
Eurozóna: Index nákupních manažerů PMI ve zpracovatelském sektoru v září mírně snížen na 58,1 bodu. Míra nezaměstnanosti v srpnu stagnovala na 9,1 %.
Polsko:Index nákupních manažerů PMI v září vzrostl na 53,7 bodu.
USA:Index aktivity ve zpracovatelském sektoru ISM v září výrazně vzrostl na 60,8 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna se v úvodu nového týdne pohybovala vůči euru několik haléřů pod hadinu 26 CZK/EUR a v závěru odpoledne dokonce testovala úroveň 25,90. Koruně k posilování pomáhá zasedání ČNB z minulé středy, respektive pravděpodobně rychlejší zvyšování úrokových sazeb v nadcházejícím roce. Z domácích ekonomických dat byl včera zveřejněn index PMI ve zpracovatelském průmyslu za září, který naznačil pokračující velmi dobrou výkonnost českého průmyslu a tím pádem i celé ekonomiky. Hodnota indexu PMI se v září zvýšila na pětiměsíční maximum, když rostla výroba, nové zakázky, dařilo se exportu a zrychlily i ceny vstupů. Tvrdá čísla z českého průmyslu budou v podobě srpnové průmyslové produkce zveřejněna až v příštím týdnu. Zatímco státní rozpočet loni na konci září dosahoval přebytku ve výši 82,3 mld., tak letos v září to bylo jen 17,4 mld. korun, když v letošním roce je oproti loňsku slabší příliv peněžních prostředků z EU.
USDCZK & PLNCZK: Obchodování koruny vůči americkému dolaru zkraje týdne probíhalo výhradně nad hladinou 22 CZK/USD. Vůči polskému zlotému koruna v pondělí dále posílila a během odpoledne se nacházela již těsně nad hladinou 6 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se v úvodu týdne nedařilo maďarskému forintu, který v závěru odpoledne vůči euru oslabil nad hladinu 312 HUF/EUR. Ztrácel i polský zlotý, který se pohyboval výhradně nad úrovní 4,30 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro vůči dolaru na úvod týdne oslabilo a pohybovalo se pod hladinou 1,18 USD/EUR. Zatímco v dopoledních hodinách euro ztrácelo, tak během odpoledne si další ztráty nepřipsalo a v závěru odpoledne se obchodovalo kolem hladiny 1,175. Tzv. měkká data ze zpracovatelského průmyslu (PMI v eurozóně a ISM v USA) v září potvrdila, že velmi solidní hospodářský růst pokračuje na obou stranách Atlantiku. Míra v nezaměstnanosti je však v eurozóně s 9,1 % (srpen) oproti té v USA s 4,4 % více jak dvojnásobná.
Očekávaná data a události
ČR: Hrubý domácí produkt – sektorové účty (2. čtvrtletí)