ČR: Růst domácí ekonomiky byl ve 2. čtvrtletí letošního roku potvrzen na 0,7 % mezičtvrtletně a 2,4 % r/r.
Eurozóna: Ceny průmyslových výrobců v srpnu vzrostly o 0,3 % m/m a 4,2 % r/r.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vůči euru sice v úterý dopoledne oslabila až na 25,87 CZK/EUR, avšak výraznější ztráty si nakonec nepřispala, když se obchodování během odpoledne vrátilo k úrovni 25,80. Český statistický úřad včera zveřejnil statistiku čtvrtletních sektorových účtů ve 2. čtvrtletí, která nabízí zajímavý vhled do vývoje ekonomiky nejen z pohledu HDP, ale i vývoje ziskovosti podniků či úspor domácností. Zatímco růst domácí ekonomiky ve 2. čtvrtletí meziročně zpomalil, tak domácnosti se v průměru mají lépe. Je to patrné jak z rychlejšího růstu příjmů domácností než jejich výdajů, tak i ze zvyšující se míry úspor. Co se týká nefinančních podniků, tak těm ve 2. čtvrtletí dále klesla míra zisku, vzrostly jim mzdové náklady a podniky více investovaly. Tyto údaje veskrze potvrzují obrázek rychle rostoucí ekonomiky, která se pohybuje v blízkosti svých limitů.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna v úterý dopoledne dále ztrácela a oslabila až těsně pod hladinu 22,50 CZK/USD. Během odpoledne část ztrát smazala a obchodování se postupně vracelo k úrovni 22,30. Na měnovém páru s polským zlotým koruna posílila seshora k hranici 6 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se maďarský forint vůči euru v úterý pohyboval v rozmezí 323–324 HUF/EUR a polský zlotý oslabil těsně pod hladinu 4,30 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se euro vůči dolaru během dopoledne nacházelo pod prodejním tlakem, který vyústil v oslabení společné evropské měny na úroveň 1,151 USD/EUR. Euru nepomohly obavy, že Evropská komise odmítne návrh schodku italského rozpočtu pro příští rok ve výši 2,4 % HDP. Zároveň rostly výnosy italských dluhopisů na nejvyšší hodnoty od r. 2014. Během odpoledne se situace mírně zklidnila a euro dokázalo část dopoledních ztrát umazat.
Očekávaná data a události
ČR: Deficit a dluh vládních institucí (2. čtvrtletí)
Eurozóna: Index PMI – kompozitní (září), Maloobchodní tržby (srpen)
Polsko: Zasedání Polské centrální banky (NBP)
USA: Tvorba pracovních míst v soukromém sektoru ADP (září), Index ISM v sektoru služeb (září)