ČR: Index nákupních manažerů ve výrobě PMI v listopadu vzrostl na 55,4 bodu z říjnových 54,5 bodu. Schodek státního rozpočtu ČR na konci listopadu činil 79,37 mld. korun. Ministerstvo financí neočekává, že by mohl schodek přesáhnout plánovaných 100 mld.
Eurozóna. Index nákupních manažerů ve výrobě PMI za listopad byl revidován na 52,7 bodu.
Německo: Index nákupních manažerů ve výrobě PMI za listopadu byl revidován na 52,7 bodu.
Polsko: Index nákupních manažerů ve výrobě PMI v listopadu vzrostl na 54,4 bodu z říjnových 53,4 bodu.
USA: Index aktivity ve zpracovatelském sektoru ISM v listopadu vzrostl na 57,3 bodu z říjnových 56,4 bodu. Stavební výroba v září poklesla o 0,3 % m/m, naopak v říjnu vzrostla o 0,8 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu
Koruna na začátku nového týdne dále ztrácela. Během dopoledne se obchodování přesunulo na páteční korunová minima k hladině 27,40 CZK/EUR. Odpoledne v souvislosti s horším než očekávaným schodkem státního rozpočtu koruna oslabila nad úroveň 27,40 CZK/EUR. Oslabování koruny po intervencích České národní banky (ČNB) nebere konce a koruna se již nachází téměř 50 haléřů (o více jak 1,5 % výše) nad hladinou 27 CZK/EUR. Nezdá se však, že by tato skutečnost ČNB nějak znepokojovala. Zároveň však má tento vývoj daleko k oné stabilitě, kterou ČNB v souvislosti s intervencemi slibovala. Z pohledu technické analýzy nelze ani dnes vyloučit další korunové ztráty. Od zítřka však začnou z domácí ekonomiky chodit čerstvé statistiky (HDP, maloobchodní tržby), které by dosavadní vývoj mohly zlomit.
Ještě výraznější ztráty si koruna připsala na měnovém páru s americkým dolarem, kde se během odpoledních hodin obchodovalo nad hladinou 20,20 CZK/USD. A oslabovala i vůči polskému zlotému, ke kterému se ke konci dne obchodovalo nad hladinou 6,53 CZK/PLN.
Ze zbylých středoevropských měn polský zlotý k euru stagnoval těsně pod hladinou 4,20 PLN/EUR. Maďarský forint pro změnu dále ztrácel a v závěru dne se nacházel již na hladině 303 HUF/EUR.
Na hlavním měnovém páru euro vůči dolaru v dopoledních hodinách ztrácelo a opustilo hladinu 1,36 USD/EUR. Během odpoledne se obchodování ustálilo kolem úrovně 1,354. Co stálo za oslabením evropské měny nelze přesně říci. Dopolední indexy PMI z evropských zemí mírně rostly a odpoledne, kdy z USA přišla lepší data, již k dalšímu posílení dolaru nedošlo.
Dnešní očekávaná data a události
Eurozóna: Index cen výrobců (říjen)
USA: Průmyslový index ISM z oblasti New Yorku (listopad)