SummitG20: Dohoda na potřebě reformy Světové obchodní organizace
ČR:Hrubý domácí produkt ve 3. čtvrtletí podle zpřesněného odhadu vzrostl o 0,6 % k/k a 2,4 % r/r.
Eurozóna:Míra nezaměstnanosti v říjnu setrvala na 8,1 %. Spotřebitelská inflace v listopadu podle předběžného odhadu zpomalila na 2,0 % ze říjnových 2,2 % r/r.
Německo: Maloobchodní tržby v říjnu poklesly o 0,3 % m/m a vzrostly o 5,0 % r/r.
Polsko:Spotřebitelská inflace v listopadu výrazně zpomalila na 1,2 % r/r ze říjnových 1,8 % r/r. Růst polské ekonomiky byl ve 3. čtvrtletí potvrzen na 5,1 % r/r.
USA:Index výrobní aktivity z okolí Chicaga v listopadu vzrostl na 66,4 ze říjnových 58,4 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna se i v závěru minulého týdne, tj. stejně jako po větší část týdne, pohybovala okolo hladiny 25,95 CZK/EUR a setrvala tak pod hranicí 26 CZK/EUR. Stěžejní domácí statistikou byl v pátek zpřesněný odhad růstu ekonomiky ve 3. čtvrtletí letošního roku, který mírně vylepšil předběžný odhad z poloviny listopadu. Celkem pozitivně lze hodnotit i strukturu HDP. Na poptávkové straně k růstu HDP i nadále přispívala spotřeba domácností a solidně rostly i investice. Na nabídkové straně k růstu HDP přispíval i nadále zpracovatelský průmysl, avšak výrazně menší měrou, než jsme byli zvyklí. Stále větší podíl na růstu HDP totiž zaujímají služby.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna v pátek oslabila o cca 10 haléřů z dopoledních 22,80 na pozdně odpoledních 22,90 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým v pátek koruna mírně posílila, když odpoledne převažovaly obchody pod hladinou 6,05 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se maďarský forint vůči euru v pátek na mezibankovním trhu nacházel cca v rozmezí 323,40 – 324 HUF/EUR. Polský zlotý se vůči euru pohyboval v okolí hladiny 4,29 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro vůči dolaru v pátek kontinuálně oslabovalo a z ranních hodnot kolem 1,138 se ke konci odpoledne nacházelo v blízkosti úrovně 1,132 USD/EUR. Zisky dolaru bylo možné dát do souvislosti se začátkem summitu skupiny G20 (obavy z výsledku summitu) stejně jako z vyprchání impulzu ze středečních slov J. Powella (Fed), který naznačil, že se sazby v USA již nacházejí těsně pod neutrální úrovní. Začátek nového týdne by však měl být spíše ve znamení optimismu, když se D. Trump na summitu G20 dohodl s Si Ťin-pchingem, že v nadcházejících 90 dnech nebudou mezi USA a Čínou zaváděna žádná nová cla a bude se hledat kompromis k novému narovnání obchodních vztahů.
Očekávaná data a události
ČR: Index PMI ve výrobním sektoru (listopad), Plnění státního rozpočtu (listopad)
Maďarsko: Index PMI ve výrobním sektoru (listopad)
Polsko: Index PMI ve výrobním sektoru (listopad)
Eurozóna: Index PMI ve výrobním sektoru (listopad) – finální údaj
USA: Index PMI ve výrobním sektoru (listopad), Index ISM ve výrobním sektoru (listopad)