ČR: Peněžní nabídka (agregát M2) vzrostla v prosinci o 4,7 % r/r. Podle odhadu Ministerstva financí ČR letos HDP vzroste o 1,4 %.
Eurozóna: Spotřebitelská inflace v lednu podle prvního odhadu vzrostla o 0,7 % r/r. Míra nezaměstnanosti se v prosinci udržela na 12,0 %.
Německo: Maloobchodní tržby v prosinci poklesly o 2,5 % m/m a o 2,4 % r/r.
USA: Osobní příjmy domácností v prosinci stagnovaly oproti růstu výdajů o 0,4 %. Index nákupních manažerů z okolí Chicaga v lednu poklesl na 59,6 bodu. Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v lednu vzrostl na 81,2 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
CZK/EUR: Koruna v závěru minulého týdne dokázala k euru posílit a z ranních hodnot v blízkosti hladiny 27,60 CZK/EUR během dne zamířila výrazněji pod úroveň 27,50. V závěru odpoledne však část zisků odevzdala. V souhrnu za celý minulý týden se obchodovalo především v okolí hladiny 27,50. Uplynulý týden nenabídl téměř žádná data z domácí ekonomiky, což již neplatí o týdnu nadcházejícím, kdy bude pro změnu zveřejněna celá řada čerstvých ekonomických statistik. Namátkou data z maloobchodu, zahraničního obchodu či průmyslu. Ve čtvrtek poprvé v letošním roce zasedá bankovní rada České národní banky (ČNB). Koruna téměř nereaguje na negativní vývoj na trzích emerging markets a i v tomto týdnu by se měl kurz k euru nacházet v okolí úrovně 27,50.
CZK/USD & CZK/PLN: Na měnovém páru s americkým dolarem koruna během dopoledních hodin a následně i zkraje odpoledne posílila až pod hladinu 20,30 CZK/USD. V závěru odpoledne se však do obchodování promítl vývoj na hlavním měnovém páru EURUSD a koruna oslabila až nad úroveň 20,40, tj. na nejslabší hodnoty od srpna 2012. Koruně se dařilo i na měnovém páru s polským zlotým, vůči kterému se během odpoledne nacházela pod hladinou 6,50 CZK/PLN. Zlotý je na rozdíl od koruny negativně ovlivněn vývojem na trzích emerging markets.
HUF/EUR & PLN/EUR: Maďarský forint se k euru i v pátek nacházel pod silným prodejním talkem a oslabil až na 313 HUF/EUR. Podobně je na tom polský zlotý, který v pátek testoval hladinu 4,26 PLN/EUR (nejslabší úrovně od loňského září).
USD/EUR: Na hlavním měnovém páru pokračovalo oslabování eura. Impulsem byla nejprve dopoledne zveřejněná nižší inflace a během odpoledních hodin lepší data z USA. Výsledkem bylo oslabení eura pod hladinu 1,35 USD/EUR a jeho návrat na nejslabší hodnoty za více jak dva měsíce.
Očekávaná data a události
ČR: Index nákupních manažerů v průmyslu PMI (leden), Plnění státního rozpočtu (leden)
Eurozóna: Index nákupních manažerů v průmyslu PMI (leden)