Klíčové události
• ČR: Index nákupních manažerů PMI v průmyslu v lednu vzrostl na 56,1 bodu z prosincových 53,3 bodu. Státní rozpočet byl letos v lednu přebytkový ve výši 25,58 mld. korun.
• Eurozóna: Index nákupních manažerů PMI v průmyslu byl v lednu potvrzen na 51 bodech.
• Polsko: Index nákupních manažerů PMI v průmyslu v lednu vzrostl na 55,2 bodu z prosincových 52,8 bodu.
• USA: Jádrové výdaje na osobní spotřebu v prosinci vzrostly o 1,3 % r/r. Index aktivity ve zpracovatelském sektoru ISM v lednu poklesl na 53,5 bodu z prosincových 55,1 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
• CZK/EUR: Na měnovém páru koruny s eurem se v úvodu nového týdne mnoho zajímavého nedělo a obchodování probíhalo převážně mezi hladinami 27,70 – 27,80 CZK/EUR. Na pozitivní data z průmyslu (index PMI) koruna nereagovala. Klíčovou událostí tohoto týdne je vedle čerstvých ekonomických dat (maloobchod, průmysl) čtvrteční zasedání bankovní rady České národní banky (ČNB). Od tohoto zasedání rozhodně nelze čekat jakoukoliv změnu v nastavení úrokových sazeb a nedočkáme se ani posunu intervenční hladiny. Co naopak čekat lze je výrazný posun prognózy spotřebitelské inflace směrem dolů ve srovnání s listopadovou prognózou. A v důsledku prodloužení velmi nízké inflace v domácí ekonomice rovněž nelze vyloučit další oficiální posunutí termínu ukončení intervenčního režimu, a to až do závěru roku 2016. V souvislosti se zasedáním ČNB nelze v nadcházejících dnech vyloučit zvýšený tlak na oslabení koruny k úrovni 28 CZK/EUR, avšak výraznější ztráty české měny neočekávám.
• CZK/USD & CZK/PLN: Vzhledem k minimálním pohybům na eurodolaru se výraznější pohyby nekonaly ani na měnovém páru koruny k dolaru. Obchodovalo se kolem hladiny 24,50 CZK/USD s rozpětím několika haléřů. Vůči polskému zlotému koruna v pondělí dopoledne oslabila až nad hladinu 6,65 CZK/PLN, ale během odpoledne dokázala dopolední ztráty částečně smazat.
• HUF/EUR & PLN/EUR: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint k euru mírně oslabil na úroveň 311 HUF/EUR. Mírné zisky si po silném závěru minulého týdne dále připisoval k euru i polský zlotý. Ty však neudržel – návrat k hladině 4,18 PLN/EUR v závěru dne.
• USD/EUR: Na hlavním měnovém páru v pondělí pokračovalo obchodování převážně nad hladinou 1,13 USD/EUR. Dalšímu oslabení eura momentálně chybí impulsy. Klíčové je v tomto týdnu sledovat vyjednávání Řecka o snížení/zrušení části dluhu a data z amerického pracovního trhu ve druhé polovině týdne.
Očekávaná data a události
• Eurozóna: Ceny v průmyslu (prosinec)
• USA: Tovární objednávky (prosinec), Index ISM z okolí New Yorku (leden)