ČR: Dluhy českých domácností u bank v lednu klesly o 1,3 mld. korun.
Eurozóna: Podle předběžného odhadu míra inflace v únoru činila 0,8 % r/r a míra nezaměstnanosti v lednu setrvala na 12,0 %.
Německo: Tržby v maloobchodu v lednu vzrostly o 2,5 % m/m a o 0,9 % r/r.
Polsko: Hrubý domácí produkt ve 4. čtvrtletí loňského roku vzrostl ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 0,6 % a meziročně o 2,7 %.
USA: Hrubý domácí produkt za 4. čtvrtletí byl zpřesněn na mezikvartální růst o 2,4 %. Osobní spotřeba vzrostla o 2,6 %. Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity byl revidován výše na 81,6 bodu. Rozjednané prodeje domů v lednu vzrostly o 0,1 % m/m a poklesly o 9,1 % r/r.
Vývoj na devizovém trhu
CZK/EUR: Koruna se k euru po celý minulý týden držela v blízkosti hladiny 27,30 CZK/EUR a ani pátek nebyl z tohoto pohledu výjimkou, když se na mezibankovním trhu obchodovalo v pásmu 27,30 – 27,35 CZK/EUR. Závěr února byl slabší na nová ekonomická data. V uplynulém týdnu zveřejněná data ukázala na kontinuální růst spotřebitelské i podnikatelské důvěry v posledních měsících (v únoru však důvěra stagnovala) na straně jedné a pokles cen výrobců na straně druhé. Velmi nízký růst cen je dobře patrný i ze spotřebitelské inflace, která v lednu jen těsně překonala nulu. V tomto týdnu bude mimo jiné zveřejněn zpřesněný výsledek ukazatele HDP za 4. čtvrtletí loňského roku. Koruna by se i nadále měla nacházet v pásmu 27,30- 27,60 CZK/EUR a vzhledem vývoji na Ukrajině nelze vyloučit oslabení koruny výše nad hladinu 27,30.
CZK/USD & CZK/PLN: Na měnovém páru s americkým dolarem se koruna v závěru minulého týdne nacházela na nejsilnějších hodnotách v letošním roce a na mezibankovním trhu se obchodovalo pod hladinou 19,80 CZK/USD. K polskému zlotému koruna dokázala v pátek mírně posílit.
HUF/EUR & PLN/EUR: Ze zbylých středoevropských měn se polský zlotý k euru v pátek nacházel na mezibankovním trhu v rozmezí 4,155 – 4,17 PLN/EUR. Maďarský forint se k euru držel po většinu dne v blízkosti hladiny 310 HUF/EUR. Vzhledem k aktuálnímu vývoji na Ukrajině (Krym) lze předpokládat, že se středoevropské měny dostanou v tomto týdnu pod prodejní tlak a to především ve vztahu k americkému dolaru.
USD/EUR: Na hlavním měnovém páru euro po zveřejněné vyšší inflaci posílilo nad hladinu 1,38 USD/EUR a nacházelo se tak na nejsilnějších hodnotách od závěru loňského roku. Pro další vývoj na eurodolaru bude klíčové čtvrteční zasedání Evropské centrální banky (ECB).
Očekávaná data a události
ČR: Index nákupních manažerů PMI ve zpracovatelském sektoru (únor)
Eurozóna: Index nákupních manažerů PMI ve zpracovatelském sektoru (únor)
Polsko: Index nákupních manažerů PMI ve zpracovatelském sektoru (únor)
USA: Osobní příjmy, Osobní spotřeba (leden), Index aktivity ve zpracovatelském sektoru ISM (únor)