ČR:Bankovní rada České národní banky ponechala hlavní úrokovou sazbu na úrovni 0,75 %.
Německo:Míra nezaměstnanosti v březnu poklesla na 5,3 % z únorových 5,4 %. Spotřebitelské ceny v březnu podle předběžného odhadu vzrostly o 0,4 % m/m a o 1,6 % r/r.
USA: Jádrový deflátor výdajů na osobní spotřebu v únoru vzrostl o 0,2 % m/m a 1,6 % r/r. Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 24. 3. poklesly na 215 tis. Index výrobní aktivity z okolí Chicaga v březnu poklesl na 57,4 z únorových 61,9 bodu. Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v březnu poklesl na 101,4 bodu. Index výrobní aktivity ISM ve zpracovatelském průmyslu v březnu poklesl na 59,3 z únorových 60,8 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna na Zelený čtvrtek, který byl posledním pracovním dnem minulého týdne, posílila vůči euru lehce pod hladinu 25,40 CZK/EUR. Důvodem mohla být slova guvernéra ČNB J. Rusnoka, že zvýšení úrokových sazeb může přijít dříve, pokud se bude koruna nacházet na slabších hodnotách oproti prognóze. Na druhé straně však ČNB uvedla, že se stávající prognózou je konzistentní další zvýšení sazeb nejdříve v závěru letošního roku a rovněž rizika prognózy byla zmíněna jako mírně protiinflační. Na základě březnového zasedání ČNB tak v tuto chvíli nelze dělat žádné silné závěry ohledně vývoje měnové politiky v nejbližších dvou čtvrtletích. Zvýšení úrokových sazeb ve 3. čtvrtletí však v tuto chvíli nelze zcela vyloučit, když klíčovými proměnnými zůstává kurz koruny, data z domácí ekonomiky a termín ukončení kvantitativního uvolňování v eurozóně.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna ve čtvrtek posílila z ranních 20,70 na odpoledních 20,60 CZK/USD. Vůči polskému zlotému koruna ve čtvrtek posílila a vydala se opět testovat hranici 6 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se ve čtvrtek dařilo maďarskému forintu, který vůči euru posílil pod hladinu 312 HUF/EUR. Polský zlotý naopak mírně oslabil a obchodování se odehrávalo především v okolí hladiny 4,21 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se ve čtvrtek během dne obchodovalo v těsném pásmu 1,23 – 1,233 USD/EUR, a to navzdory důležitým statistkám z USA (únorová PCE inflace).
Očekávaná data a události
ČR: Index nákupních manažerů PMI ve zpracovatelském průmyslu (březen), Plnění státního rozpočtu (březen), HDP – čtvrtletní sektorové účty (4. čtvrtletí)
Eurozóna: Index nákupních manažerů PMI ve zpracovatelském průmyslu (březen) – finální údaj
Německo: Maloobchodní tržby (únor)
Polsko: Index nákupních manažerů PMI ve zpracovatelském průmyslu (březen)