ČR: Index PMI za výrobní sektor v dubnu poklesl z 57,3 b. na 57,2 b.
Polsko:Index PMI za výrobní sektor v dubnu vzrostl z 53,7 b. na 53,9 b.
Německo:Index PMI za výrobní sektor v dubnu poklesl z 58,2 b. na 58,1 b.
Eurozóna:Index PMI za výrobní sektor v dubnu vzrostl z 56,1 b. na 56,6 b. Míra nezaměstnanosti v dubnu na úrovni 8,5 %. Hrubý domácí produkt v 1. kvartále +0,4 % k/k a +2,5 %.
USA:Žádosti o hypotéku podle MBA v uplynulém týdnu -2,5 % t/t. Změna zaměstnanosti podle ADP v dubnu: 204 tisíc. Americká centrální banka (Fed) podle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna včera začala korigovat oslabující trend, kterého jsme byli svědky od začátku týdne. Do konce obchodní seance se jí podařilo dosáhnout zpět k hladině 25,58 CZK/EUR. Dnes bude zasedat bankovní rada ČNB. Úrokové sazby se zvyšovat nebudou a neočekáváme ani žádnou významnější změnu v komunikaci ČNB ohledně jejích budoucích kroků. Bankovní rada ČNB bude sice mít k dispozici novou makroekonomickou prognózu, ve které bezpochyby dojde k některým úpravám, avšak další růst úrokových sazeb v ní bude i nadále signalizován na přelom let 2018 a 2019.
USDCZK & PLNCZK: Koruně se během rána podařilo vůči americkému dolaru posílit, do závěru odpoledne však veškeré zisky odevzdala zpět a kolem 17. hodiny se kotovala na 21,38 CZK/USD. Na páru se zlotým domácí měna vykázala pohyby na obě strany a na konci obchodní seance se pohybovala v zisku na 5,98 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Polský zlotý vůči euru nejdříve posiloval k 4,256 PLN/EUR, poté se vrátil k 4,279 PLN/EUR. Obdobně na tom byl i maďarský forint, který se nejdříve podíval k hranici 313 HUF/EUR, poté se přesunul k mírně slabším hodnotám kolem 314,5 HUF/EUR.
EURUSD: Na eurodolaru jsme v průběhu evropského obchodování byli svědky posilování dolaru k hodnotám kolem 1,196 USD/EUR. Zasedání Fedu poté ve večerních hodinách vneslo na trhy zvýšenou volatilitu, kdy dolar nejdříve umazal nové zisky, aby je posléze znovu nasbíral zpět k hladině 1,195 USD/EUR. Zasedání Fedu nepřineslo žádné překvapení ve smyslu ponechání politiky v původním stavu. Přesto ale Fed s velkým důrazem poukázal na zrychlující inflaci, kdy růst cen u vícero složek spotřebitelského koše se začal přibližovat ke 2 %. Dle aktuálních očekávání na trhu by v letošním roce mělo dojít ke třem zvýšení sazeb, přičemž pravděpodobnost čtvrtého „hiku“ je dle momentálního ocenění na trzích zhruba 50 %.
Očekávaná data a události
ČR: Zasedání bankovní rady ČNB
Eurozóna: Index cen výrobců (březen), Projev členů ECB Constancia a Coeurea
USA: Změna produktivity v nezemědělských sektorech (březen), Obchodní bilance (březen), Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (týden), Index PMI za sektor služeb (duben), Index ISM za sektor služeb (duben), Průmyslové objednávky (březen), Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (březen)